just kids

patti smith güzelliğinin 2010 yılında yayımlanan kitabı. domingo yayınları tarafından çoluk çocuk adıyla türkçede yayımlanmış.

kitapta robert mapplethorpe ile olan ve 1960'lardan 1980'lere kadar devam eden ilişkisini, arkadaşlığını, dostluğunu anlatmış patti smith. elbette bunu yaparken okuyucunun karşısına da o yılların ünlü isimlerini, sevilen adamlarını, kadınlarını da getirmeyi unutmamış. mesela, bir cafede otururken birden janis joplin yanınıza oturuveriyor, jimi hendrix ile bakışıyorsunuz; patti smith hanımabla ile beraber the doors konserini izlemeye gidiyorsunuz.

okunması gereken, es geçilmesi büyük bir hata olacak bir kitap just kids.
genelde çok satanlar kitaplarına antipatiyle yaklaşsam da patti smith hayranlığımla alıp okuduğum hayran kaldığım kitap. eğer 60'lara karşı sempati besliyorsanız ve o dönemin müzik dünyasına, beat kuşağı yazarlarına çok da yabancı değilseniz mutlaka okumanız gereken bir kitap. patti smith'in duru ama bir o kadar da büyüleyici anlatımına hayran kalmamak mümkün değil.

kitapta sanatçının robert mapplethorpe ile yaşadıkları dostluk, aşk, zorluklar, hastalıklar, robert'ın eşcinselliğini keşfedişini sanki oradaymış da her şeye tanık olmuşsunuz gibi okuyacağınızı garanti ediyorum. ama bu kitabı çok güzel diye gidip de hayalperestler e o kadar para vermeyin hiçbir şeye benzemiyor benden söylemesi.