kadir şeker

fen lisesi mezunu. üniversite sınavına hazırlanıyordu. doktor olmak istiyordu. dersahaneden çıkmış eve giderken; bir parkta, bir kişinin bir kadını dövdüğünü gördü.
sırtını dönüp gidemedi!
bana ne diyemedi!
kadını kurtarmak için müdahale etti. 19 suçtan sabıkalı adam, onu da dövüp boğmaya çalıştı. yardım ettiği kadını ve kendisini korumak için boğuşurken kazayla adam öldü. kadın ifadesinde kadir'in olası kadın cinayetinin önüne geçtiği ve kendisini koruduğu yönünde ifade verdi fakat bu gencecik adam tutuklu yargılanıyor. kadirin dışarıdaki sesi olmak hepimizin boynunun borcu. kadire ses olalım.
bu olaya çok üzüldüm ya umarım adalet devreye girerde gencecik bi çocuk hapiste yatmaz.
kadir şeker'e sosyal medyada destek olmak için aşağıdaki etiketleri kullanarak paylaşımda bulunabiliriz.

#kadiricinadalet
#kadirsekerserbestbırakılsın
#kadirsekersucsuzdur
#kadirsekereözgürlük
sevgilisinden dayak yiyen ve kadir şeker'in kurtardığı kadın konuştu: "olay günü özgür alkollüydü. tartışıyorduk, beni dövmüyordu. beni dövdüğünü düşünmüş ama özgür bana vurmuyordu. güzel bir birlikteliğimiz vardı. 19 suç kaydı olması, bir insanı kötü yapmaz." diyeli birkaç saat oldu
edit;kadir şeker'in kurtardığı kadın konuştu:
- üniversiteye hazırlanan çocuğun üzerinde bıçağın işi ne?
- 19 suç kaydı olması, bir insanı kötü yapmaz
- ortada bıçaklamayı gerektirecek bir durum yoktu. karı-koca arasında yaşanabilecek bir tartışmaydı
aneaa. kadir kardeşimiz güme gitti eğer yukarıdaki yazan doğruysa. geçmiş olsun çok üzücü bir durum. geleceği parlak bir gencin daha hayatı solmuş oldu. sadece bu olay için değil ama birine ne konuda olursa olsun yardım edince neden yardım ettin gerek yoktu der,yardım etmediğinde de kötü bellenirsin neden yardım edilmedi bana der ? çok iki yüzlü nankör ülke olduk...
bu olayda kadının vermiş olduğu yanıtlar gerçekten saçma gencecik çocuk ve eşinin 19 suçtan suçlandığı adamı hala savunması ve kavga ediyorduk beni öldürmeyecekti nasıl oldu anlamadım demesi saçmalıktan başka bişey değil! bu kadın neyden korkuyor hadi korkuyorsunda gencecik cocuk hayatı karardı be ... adalet yok maalesef yeniden anladık gördük
bayağı iyi niyetli biriymiş. kavga eden eşleri ayırmaya çalışmak ne demek? eşlerin kavgası, kedi kavgası olur. hiç bitmez. onları ayırmaya, barıştırmaya çalışırsanız, her zaman suçlu siz olursunuz. ben hiçbir zaman eşleri ve kavga eden diğer kişileri ayırmam mesela. neden kavga ettiklerini bilemezsiniz. hoş bir durum değil ama insanlar böyle.
o değil de kardeş kalpten bıçaklamak nedir ya, bildiğin adamı öldürmek istemiş. kavga olur tartışma olur o hararette arbedede bıçaklayabilir, okey de, bu genç için nefsi müdafaa nasıl denebilir ki şimdi, bilemedim.

bu olayın şöyle bi yansıması olabilir ki asıl korkutucu olan yanı da bence bu. “bak çocuğun teki ayırmaya kalktı da hapiste yatıyor, aman bulaşmayayım zaten de kim olduğu ne olduğu belli değil” ayağına kimse oralı olmaz artık. sokak ortasında da kadınlar dövülür, insanların gözü önünde de öldürülür. daha geçen gün fenerbahçe’de bi çiçekçiyi öldürdü hapisten çıkan kocası, “burada bi kadın cinayeti oldu” yazısı hala duruyor olmalı. karı koca meselesine karışılmaz diyenler de şöyle düşünüyor olmalı:
(bkz: kol kırılır yen içinde kalır)