kavimler göçü

ilk çağın sona erip orta çağın başlamasına sebep olarak gösterilen geniş bir zamana yayılmış(dördüncü yüzyılda), orta asyadan başlayarak sadece doğudan batıya değil güneye ve farklı bölgelere doğru göç eden kavimlerin en kaba tabirle domino etkisi ile olduğu düşünülen kitlesel hareketlerinin bütünü.

günümüzdeki avrupa milletlerinin oluşmasında büyük etkisi olduğu düşünülür. ve sonuçları arasında roma imparatorluğunu ikiye bölmesi de vardır. hepimizin okullardan aşina olduğu oklarla dolu bir haritayla ülkemizde sembolleşmiştir. işi bozkurt efsanelerine kadar götürüp, güneş dil teorisini ortaya atan türklerin hızını alamayıp burda da başrol oynadıklarını düşünmesi pek şaşırtıcı değil tabi. hunlar göç hareketinde önemli bir role sahip, evet; ama dönemin göç eden kavimlerinden sadece biri çinin ağırlığından kurtulmak isteyen hun imparatorluğunun atilla nın ölümü ile erimesi sonrasında da kavimler göçü devam etmiştir.

ilginç bir olay, şöyle ki; iskandinav ülkelerinden çıkıp afrikaya kadar gidip yerleşenleri bile vardır.
çin devletinin baskıları sebebiyle de gerçekleşmiş olan büyük göç.
bugunlerde organize olup tekrar yapilmasi gereken eylem, madem tayyip gitmiyor biz ipsaladan 70 milyon ayrilalim, bulgarlar makedonyaya makedonlar almanyaya gocsun hollandayla belcika denize dokuluyor bu durumda (yuzerek ingiltereyede gecebilirler tercihe bagli olarak) ya da olmadi orta asyaya geri donelim
ırkların birbirine karışıp melezleşmesini sağlayan olay.*
az daha öteye göçeydiniz ya be eyyyyyy atalar! göçtüğünüz yerlerde göçüm göçüm yaşıyoruz.