kızartma

akla ilk olarak patatesi getirse de biberiydi, patlıcanıydı, kabağıydı geniş bir sebze arşivi olan yemek türü. pratik ve basit bir yemektir ama üzerine domates ve sarımsaklı sos gezdirip bir de yoğurt döküldü mü muazzam bir akşam yemeği olur çıkar. gel de kızartma.
kızartma benim için yazdır...patatesi; patlıcanı; biberi; kabağı kızartacaksın domatesli sarımsaklı sos hazırlayacaksın yanında mutlaka makarna ve köfte olacaktır. arkasından gelen kavun karpuz kiraz üçlüsüyle keyifli bir balkon sefası yapılacaktır.
kızartmalar kendi içlerinde ikiye ayrılır. sizin kızartmanız ve anne kızartması. ikisi çok farklıdır. anne kızartmasında her şey tamken sizin kızartmanızda hep bir şeyler eksik kalacaktır.
az önce videolu bir paylaşımda gördüm. tatlı patates, havuç, kabak ve kuşkonmaz kızartmaları sosla beraber hazırlanmış. ilgimi çekmedi değil.

video ve mazlemeler linkte;

https://www.buzzfeed.com/mercedessandova...
dünyanın en güzel yiyeceği patates kızartması olabilir sanırım hatırlarım da annem kilo kilo yapardı hepsini yerdim uff bir de ketçap mayonez olacak sonra da sarımsaklı yoğurt falan abi canım çekti.memlekete gideyim de her gün aralıksız yiyeceğim.ama gerçekten bu başlık benim için çok değerli.yani anlatılmaz yaşanır çocukluğumdan beri en en en en sevdiğim dünyadaki en güzel şey.şimdi bir kaç elitist arkadaşımız çıkıp yoğlooo çok zororlo kaloriiiii diyecek ama tabi ki sikimde değil hergün olsun hergün yerim.inanılmaz bir tatmin zevk lan canım çekti aq keşke görmeseydim başlığı