legally blonde

türkçe'ye ' bu nasıl sarışın' olarak çevrilmiş, 2001 yapımı başrolde reese witherspoon'un oynadığı romantik komedidir.

film, sorority ( kız yurdu) başkanı mükemmel, güzel ve tabiki sarışın elle woods'un evlenme hayalleri kurduğu sevgilisi warner tarafından yeteri kadar 'zeki' olmadığı için terk edilmesi üzerine, warner'ı geri kazanmak için peşinden harvard'a girmesi ve devamında gelişen olayları anlatır. warner elle'i ailesindeki her zaman o güçlü-zeki kadın imajını elle gibi sarşın, iri göğüslü nam-ı yerindeyse 'aptal sarışın' algısı oluşturan biriyle sağlayamayacağı bahanesiyle bırakır. karakterimiz elle, adeta ' kitabı kapağına göre yargılama ' edasıyla çalışır,didinir ve lsat'e girer ve harvard için gerekli olan puanı tutturur. bunun devamında elle'in tek amacı, warner'ı geri kazanmak ve eski mutlu günlerine geri dönmektir ancak filmin devamında elle hafife alınmaması gerektiğini kanıtlar.

filmi ilk izlediğimde daha 10 yaşındaydım ve çok etkilenmiştim, halbuki birçok kişi filmi cheesy ya da kötü bulmaktadır (imdb puanı 6,2dir bu arada). hatta bir anlamda hukuk okumayı seçmemde bile etkili olmuştur. çocuk aklıyla o hayallerin okulu, herkesin dediğine karşı kendini kanıtlama çabası- daha çok ağzının payını verme... belki kimse fazla pembe (ki gerçekten hoşlanmam) olması vs yüzünden filmi bayağı görmekte ama benim nezlimde film insanlara bir şeyleri kanıtlama, daha doğrusu haklarından gelme konusunda içinizi ısıtır. en kötü anınızda, tam da battığınızı düşünürken gerekli motivasyonu verir.

filmin amanda brown'ın aynı isimli şahsi tecrübelerine dayanan kitabını temel almaktadır. brown tam emin değilim ama stanford ya da ucla'de bu maceralarını yaşamıştır.

' you must always have faith in yourself. '