maniac

bu hobbitlerde bozdu dedirten filmdir. 2013 sürümlü elijah wood filmidir aynı zamanda. ahh anam frodo film çekmiş diye giderseniz boyunuzun ölçüsünü alırsınız benden söylemesi. maniac bazı avrupa ülkelerinde içerdiği şiddet sahneleri nedeniyle yasaklanırken, bazılarında da ancak makaslanarak gösterime girdi. bendeniz bu sene ifistanbul kapsamında geceyarısı matinesiyle erkenden izleme şansına nail oldum. film hakikaten anormal bir grafik şiddet içeriyor. bazı kısımlarını izlemeye dayanamıyorsunuz. elijah wood sapık rolünde inanılmaz başarılı. sapığın ara ara geçirdiği kriz sahnelerini öyle bir çekmişlerki teknik anlamda hayran kalıyorsunuz. müzikler hayli başarılı ve filmin atmosferine uygun. los angeles kenti'nin gelir dağılımı bozukluğu da filme ayrı bir tekinsizlik katmış. maniac, 1980 tarihli aynı isimli filmin bir remake'i. çok rahat orijinalinden daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. senaryoda ufak tefek değişiklikler var. gelelim konusuna:

annesi bir nemfomanyak olan frank, küçük yaşta sürekli rahatsız edici durumlara maruz kalır. annesinin küçük çocuğu umursamadan yaşadığı hayat frank'i bir süre sonra bir seri katile dönüştürür. öldürdüğü kadınların hepsinde annesini arayan frank, onların kafa derilerini yüzüp evindeki mankenlere takmaktadır.

ps: elijah wood'un otoparkta öldürdüğü kadının ardından arabaya yansıyan görüntüsü, orijinal filmin posterinden bir alıntı. çok şık bir selam çakma olmuş.
son dönemlerde izlediğim en rahatsız edici filmlerden biri diyebilirim..
michael sembello isimli güzide müzisyen tarafından 1983 yılında yapılan ve flashdance adlı filmin tema müziği olan parçadır.