mehmed bir cihan fatihi

ahanda osmanlı ve dünya tarihinin en önemli olayını ve kişisini konu alan türk dizisi.
yapımını o3 medya, yönetmenliğini cevdet mercan’ın üstlendiği yılın merakla beklenen projesinin başrolü kenan imirzalıoğlu. imirzalıoğlu’nun, osmanlı tarihinin en önemli padişahlarından fatih sultan mehmed’e hayat vereceği dizideki yol arkadaşları da oldukça iddialı.

adını tarih sayfalarına altın harflerle yazdırmış bir padişahın zafere giden yol üzerinde yaşadıklarının anlatılacağı mehmed bir cihan fatihi’nin genel hikâye ve künyesi ise şöyle;

1451 yılında, babasının ölüm haberini alıp manisa’dan edirne’ye yani payitahta doğru yola çıktığında sultan mehmed’in bir büyük hayali vardır. cihanın göz bebeği konstantinopolis’i fethetmek. ancak büyük hayalinin önünde aşılması zor, büyük engeller belirecektir. kadim şehir yüzyıllar boyunca defalarca kuşatılmış; ama ne toplar güçlü surlarında tek bir gedik açabilmiş ne de haliç’in devasa zinciri düşman gemilerine geçit vermiştir. üstelik mehmed şehri almak istiyorsa yalnız bizans imparatorluğu'na ve arkasındaki hristiyan âlemine karşı değil, devlet içindeki en büyük muhalifi kudretli veziriazam çandarlı halil paşa’ya karşı da mücadele etmek zorundadır.

tahta çıktıktan iki yıl sonra şehri kuşatır, yalnızca 53 gün süren bir kuşatmanın ardından, “imkânsız” denileni başararak konstantinopolis’i fetheder. en büyük hayalini gerçekleştirerek adını tarihe yazdırır.

o günden sonra fatih namıyla anılan sultan mehmed han, bu zaferiyle yeni bir çağın kapısını aralar ve yüzyıllar boyunca kıtalara hükmedecek olan büyük bir cihan imparatorluğu'nun da temellerini atar. istanbul’un fethi ile bir devri kapatıp bir devri açan fatih sultan mehmed’in hayatından esinlenerek ekrana aktarılacak.
kanal d'de yayınlanacak olan dzinin oyuncu kadrosu şöyle;
kenan imirzalıoğlu ( mehmed),
gürkan uygun (delibaş),
büşra develi (eleni),
hazal filiz küçükköse (melike),
funda eryiğit (evdoksiya),
sedef avcı (gülbahar),
ertan saban (imparator konstantin),
ismail demirci (şehzade orhan),
atsız karaduman (zağanos paşa),
burak tamdoğan (şahabettin paşa),
meral çetinkaya, (daye hatun),
altan erkekli (mimar müslihiddin),
idil fırat (mara hatun),
toprak sağlam (teodora),
kaan çakır (ishak paşa),
serdar orçin (demetrius),
yavuz sepetçi (notaras),
leyla tanlar (esleme),
mert yazıcıoğlu (korkut) ve
çetin tekindor (çandarlı halil paşa),
taner birsel ( konuk oyuncu).
hayırlısı olsun yalaka bir taraflı bir dizi olmasında
dizide bizans’lı bir baba kızına “eleni seni şehzade orhan ile evlendireceğiz” diyor. kız “ben kimsenin eşi olmak istemiyorum; mimar olmak istiyorum” diyor. böyle ben modacı olcam staylist olcam babaaaağ edasıyla. ahahaha. diyaloglar komedi.