mfö

mazhar, fuat, özkan. birliktelikleri 1975 lere dayanır. en eski türk pop rock müzik gruplarındandır. grup üyelerinin tam isimleri mazhar alanson, fuat güner ve özkan uğur dur.

http://www.mfo.com.tr/
grubun temelleri 1966 senesinde fuat ve mazharın tanışıklığıyla atılır. ikili 1971 yılında türkü türkü çağırırız çalışmaları ile birlikteliği sürdürmüştür. aynı sene özkan uğurun da katılımı ile mfö olarak yollarına devam etmişlerdir.
1970 yılında fuat ve mazharın heyecanlıyım çok heyecanlı çalışmalarına çektikleri klip ülkemizin ilk video klibi ünvanını almıştır.
grup 1985 ve 1988 yıllarında eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil etmiştir.
mvab,güllerin içinden,sakın gelme,bu sabah yağmur var istanbulda,sude,sarı laleler grubun dikkat çeken çalışmalarıdır.
grup çalışmalarının yanısıra solo çalışmaları da olmuştur.en az grup çalışması kadar başarılı oldukları kanaatindeyim.müziğin yanısıra reklam filmleri, sinema ve dizilerde de boy göstermişlerdir.
reklamın birinde mazhar alansonunun söylediği şapkasız çıkmam abi sloganı dilimize kazandırılmış bir söz öbeği halini almıştır.
çok beğenilir ama nedense ben pek... sevmem. ne bilim. elbette vardır bir kaç şarkısı. ama.. bilmiyorum işte.
yağmur çamur dinlemeden şarkılarını hiç bozmadan söyleyebilen grup.

(bkz: ekşifest)

şarkıları zıpkın gibi girer. duygusal olsun olmasın ilk saniyesinden temposuyla yakalar sizi. müzikal altyapısı sağlamdır her şarkılarının. emek harcıyorlar belli ki, bir de yılların tecrübesi.
en abuk şarkısı bile güzeldir, zevkle dinlenir. (bkz: ali desidero)
grubun en güzel ürünlerinden biri de atıf yılmaz? ın yönettiği 1988 yapimi "arkadaşım şeytan" filmidir
şu günlerde izlenirse 25 yıl önceden (üstelik trt zamanı) ne kadar ileri görüşlü ve isabetli bir medya eleştirisi yaptiğı hayranlıkla izlenebilir
özkan kanser, fuat kalp hastası, mahzar ise akpli oldu.
hala harikalar. özkan'ın çılgın ses performansı ve bass çalışı, fuat'ın mütevazili ve yorumu, mazhar'ın bitmek bilmeyen enerjisi ve müthiş sesi. canlı dinlemek de inanılmaz keyiflidir.

(bkz: mazhar alanson)
(bkz: fuat güner)
(bkz: özkan uğur)