mhp

4 Entry Daha
kurucusu alparslan türkeş'in, devlet tarafından özel harp dairesi kurulmadan önce, seçilmiş 16 askerle beraber kontrgerilla eğitimi almak için amerikaya gönderildiği parti.
türkeş, kansasta özel harp eğitimi gördü. partisi mhp, türkiyede özel harp yürüttü. sol, sosyalist, demokrat, yurtsever, sivil vatandaş ve yüzlerce devrimcinin katlinden sorumludur.
bu bilginin eksikliğinde, bu parti hakkındaki tüm söylenenler eksik kalacaktır.

sovyetler birliği özelinde, komünizmin yayılması tehlikesine karşılık amerika'nın tüm avrupa, ortadoğu, asya, afrika ve latin amerika'da gladio tarzı örgütler kurduğu, onları eğittiği, parasal destek verdiği, darbeler yoluyla
hükümetler kurup yıktığı, az çok yakın siyasi tarihi bilenlerin malumudur.
nitekim türkeş ilk kez 60 darbesindeki milli birlik komitesinde yer almiş, ancak darbenin niteliği degişince sürgüne
yollanmıştır.

amerika tarafindan eğitimi için onca emek harcanmış bir özel harp uzmanının bir çırpıda bir kenara atılması elbette olmazdı, ve türkiyede toplumsal hareketlerin yogunlaştığı, sınıf savaşının kızıştığı bir dönemde yeniden hatırlandı.
amerikan emperyalizminin ve onun türkiyedeki yerli işbirlikçilerinin uykularını kaçıran gelişmeler oluyordu ülkede.
ögrenci gençliğin ve işçi hareketinin gelişmesi ve beraberinde güçlü bir sol hareketin olusması tehlikesine karşı,
mhp'yi ve onun paramiliter örgütü olan ülkücü hareketi çıkardılar.

onlarca katliama imza attılar. bedrettin cömert, abdi ipekçi, kemal türkler, dogan öz cinayetleri, balgat katliamı, 7 tip'li gencin öldürülmesi, 16 mart katliamı, çorum, sivas, maras katliamları bu faşist örgütlenmenin hafızalardan silinmeyen bazı marifetleri.

tüm bu kanlı tarihleriyle yüzleşmedikleri ve bu kirli mirasın özelestirisini vermediklerini bir kenara not etmek gerekir sanırım.
tek başına maras katliamı, o katliamin organizasyonundaki sogukkanlılık, yüzlerce insana uygulanan incelikli vahşet bile, bu partinin faşist değil de aslinda sadece düz milliyetçi olduğunu, o kadar da zararlı olmayabilecegini varsayanlara bir şeyler anlatmali..
bu partiyi yanarli dönerli, ışıklı mışıklı bir sevgi kümesi gibi gören/gösteren şuursuzluğa ise diyecek laf bulamiyorum. he amk he.. aslinda anti faşist bir parti bu mhp.. biz hep yanlış tanımışız..

23 Entry Daha