migren

migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir, ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. kronik ağrı dalgası haftayı bulabilir.
şahsi tecrübeme ve dolaştığım 10 larca doktora göre özeti şudur:

migren ağrı merkezinin çökmesidir. beyindeki ağrı merkezi nereden ağrı geldiğini belirleyen ve orayı dikkate almanızı sağlatan merkezdir. gün gelir çoğunlukla stres bağlantılı bu merkez çıldırır kendisi ağrır. (bende hava basıncı değişiminden bile oluyor bazen) migren dalgasını önce yakalarsanız nispeten ilaçtı duştu uykuydu derken yırtabilirsiniz. ama bazen öyle hızlı gelirki şerefsiz sahilde güneşlenirken tsunamiye yakalanmak gibidir. bir anda ağrı dalgası içinde savrulursunuz işte bu süreç imana gelme ile imandan çıkma sürecidir, aldığın nefes ağrı yapar kafanı hızara koyup kesesin gelir... beyin tasından çatırdı gelir "ahanda patlıyorum" dersin " düşünmek " bile ağrı yapar, bir karanlığa girer beklersin...bir ara ağrı sarhoş eder adamı uyursun ve uyandığında gitmiş olabilir ağrı, bu uyku değil aslında zannımca bayılmadır vucudun şalteri indirmesidir.
karanlık ve sesizliği seven,allahım sana geliyorum dedirten,halk arasın da yarım baş ağrısı denilen,çaresiz bırakıcı.
şimdi siz güzel güzel hayatınıza devam ederken boynunuzdan başınıza doğru bir kasılma hissedersiniz. ilk tepki siktir geliyor! olur. hemen yanınızdaki ağrı kesiciden almazsanız * işiniz iş. önce mideniz bulanmaya başlar. sonra ışık sizi rahatsız eder. sanki ışığa baktığınız her an gözünüze iğne batırılıyormuş hissini yaşarsınız. ilaç aldınız aldınız almazsanız karanlık bir odada en az 12 saat acı dolu bir gün sizi beklemektedir.

ha bu meret öyle boktan bir şeydir ki hava çok soğukken atkı takmadan dışarı mı çıktınız? damarlarınız soğuktan kasıldı diye de tutar. sinirlendiniz diye de tutar. tutar da tutar. *
ancak uzun süreli uykularla atlatılabilen baş ağrısı durumu.

(bkz: baş ağrısı)
friedrich nietzsche migrenin, üstün zekalı insanların, sahip oldukları bu ayrıcalık için ödedikleri küçük bir bedel olduğunu söyler.
e güzelim, bu bedeli 10 yaşından beri ödüyoruz da, zekadan yana nasibimizi alabilmiş değiliz.

tespit sıçmak
yıllarca çektiğim ve tek çöüzümünün botox olduğunu öğrendiğim ve koşar adım botox yaptırdıktan sonra iki aydır migrende nasıl bişey dediğim hastalıkkk tavsiye ederim kesinlikle tek çözüm enseye botox
nereden ne zaman geleceği ve tedavisi belirsiz sinsi hastalık.
yeni seçenekler gani gani çalışılırken, amgen’ın geliştirdiği, türkiye’de novartis’in pazarlayacağı aimovig, en ilgi çekici olanlardan birisi. mayıs 2018’de fda onayını alan ilaç, migren ataklarında rol oynayan kalsitonin gen ilişkili peptid (cgrp) reseptörünü bloke ederek etki gösteriyor.

ilacın hasta tarafından kolayca uygulanması için, bir insülin kalemi sistemine benzer bir kalem sistemi tasarlanmış olup, ayda 1 enjeksiyon şeklinde uygulanır; ki atakları önleyici yani profilaktik etkilidir. ayda 1 enjeksiyonla artık migren atağı geçirmeyecek hastalar, çogzel!
çözümü var mı ağrı kesici almaktan başka?

not: aniden gelen mutluluk ve müziklere dans etme isteği de migren belirtisiymiş. :o :o
migrende aile hikayesi vardır genellikle (genetik etki) ve kadınlarda daha sık görülür (erkeklerin üç katı). ışık ses hassasiyetine bunaltı ve kusma da eklenebilir.

iki genel tipte migren vardır.
migren hastalarını onda sekizi klasik migrendir. bu hastalarda ağrı öncesi aura (ağrının geliyorum demesi) oluşmaz. her iki göz çevresinde zonklayıcı bir ağrı vardır.

hastaların kalan onda ikisinde ise genel migren de denen auralı migren görülür. yani ağrı gelmeden önce gözde buzlu cam gibi ışık hareleri görülür. yine zonklayıcı baş ağrısı sinirlilik anksiyeteyi takiben başlar.

ergotamin ve triptan içeren ilaçlar ani ağrı krizlerine iyi gelir. ağrı oluşumunu engellemek için de beta blokörler tavsiye edilir ama bu beta blokörleri tutup da ağrı esnasında kullanırsanız ağrı daha da artar.

ilaç ismi olarak relpax ağrıdan hemen önce yada ağrı esasında iyi geliyor, ama sgk ödemiyor. migren raporu almak gerekiyor, yada ücretli alınabilir.

ağrı kesici almak dışında çözüm olarak:
birinci seçenek erenumab etken maddesinin tedavide işe yaradığına yönelik çalışmalar var aşı şeklinde uygulanıyor ama acayip pahalı bir şey galiba.
ikinci seçenek kronik migen rahatsızlığı olanlar botoks yaptırmak suretiyle ağrılara ortalama altı ay kadar veda edebilirler.
saat dörtten beri ne ilaç, ne duş ne de yürüyüş çare olmadı.
dexday'e geçeceğim bende çok tavsiye edildi.
yürüyen baş ağrısıyım sanırım. sabahtan beridir falan midem bulanıyor, boynum ve başım ağrıyor, halsizleştim falan. ağrı kesici bile işe yaramadı. yürüyüş daha kötü hale getirdi. şimdi bol bol su içip bi şeyler yedim, düzeldi. hatta hiç ağrı olmamış gibi davranıyor vücut. redbull ve birazcık çikolata yedim bir de. ay çok kötü bi şey. göz ağrısı falan böyle içeriden birisi sinirlerini doğruyormuş gibi. arada hiç geçmeyecekmiş gibi oluyor, bazen de hiç sesi çıkmıyor. stresten kaynaklı sanırım.