müslüman olmayıp oruç tutmak

oruç tutmak farklı tanımlarla başka dinlerde de var bildiğim kadarıyla, salt müslümanlığa ramazan ayına ve müslümanlara özgülememek gerekir diye düşünüyorum.

müslümanlar dışında da oruç tutanlar bulunduğu hesaba katılırsa ve bu açıdan bakılırsa gayet doğal bir durum.
eğer gerçekten bir aç insanın halinden anlamak istiyorsanız evet mantıklı olabilir fakat susuz kalmayı saymıyorum. o kadar saat susuzluk ki eğer gününüz yoğun geçiyor ise pek de sağlıklı olacağını sanmıyorum ama evet o kadar saat susuz da kalıyor insanlar. ve oruç tutmanın organlar açısından iyi geldiğini duymuştum. eğer gerçek ise bu sebepten dolayı da tutanlar vardır elbet.
günlerce aç ve susuz kalan insanları anlamak için bazen oruç tutuyorum. hatta onları daha iyi anlayabilmek için iftarda elimden geldiğince az yiyiyorum. her sene bu durumu yaşadığımda morgan freeman'ın şu sözü aklıma geliyor "afrika’da bir anne çocuğuna, 'tabağını bitir’ diye bağırana kadar dünyanın bütün tabaklarını kırmak istiyorum."
tamamen saçmalıktır. bunun müslüman olmayıp namaz kılmak ve hacca gitmek versiyonları bence daha feci saçmadır. bir takım ibadetler namaz, oruç, hac, zekat gibi tamamen dini emirlerdir yani farzdır. inanmıyorsanız yapmanın hiçbir anlamı ve önemi yoktur. tutarsanız aç ve susuz kaldığınızla kalırsınız. zaten müslüman olsanız bile tuttuğunuz oruç kabul olacak diye bir şey yok. eğer orucun amaçladığı manevi iklimi yaşamıyorsanız ve oruçla birlikte diğer ibadetleri ( en başta namaz kılmak) yapmıyorsanız dini anlamda o oruçtan da fazla bir şey beklemeyin. din samimiyet ister. samimiyseniz yapın değilseniz hiç yapmayın daha iyi.
hatalı başlıktır... islam haricindeki dinlerde de oruç tutulmaktadır.
şimdi türkiye'de yaşadığım için türkiye'ye indirgedim diyerek daha da cahil bir hal aldı bu edit... ortodoks hristiyanlar ve museviler de oruç tutar ve türkiye'de onbinlerce insan bu dinlerden birine bağlıdır. hani bilmediğin belli bari etrafa sıvama. ayrıca benim tanıdığım budistler de var bu ülkede yaşayan.