nightwish

1996 yılında kurulan finlandiyalı metal grubu. senfonik power metal gruplarının en önde gelenlerinden bir tanesi.

2006 yılında solist tarja turunen gruptan -deyim yerindeyse- şutlanıyor ve yerine anette olzon geliyor. bu olay nightwish tarihinin elbette ki en önemli olayıdır.

tarja gruptan atıldıktan sonra tarjakolik nightwish hayranlarının "nightwish bitti abi" eleştirileriyle karşı karşıya kalan grup elemanları bu eleştirilere ise 2007 eylül ünde çıkardıkları dark passion play ile cevap veriyor.

diskografileri şöyle:
demo (1996)
angels fall first (1997)
oceanborn (1998)
wishmaster (2000)
from wishes to eternity (2000)
over the hills and far away (2001)
century child (2002)
end of innocence (2003)
once (2004)
dark passion play (2007)
imaginaerum (2011)
tarja turunen atılmasıyla ve adını bile bilmdiğim yeni solistlerin o enfes başarısızlığıyla lise yıllarımda gödüğüm,şimdi tarja turunen bile olsa dinleyeceğimi pek sanmadığım bir gruptur.
tarja turunen atıldıktan sonra nasıl sıçtığını görmek isteyenler için iki tane videosunu paylaşacağım bir zamanların efsanesi gruptur. anette olzon, yüce kahve çekirdeği seni ıslah etsin. kerata...

- tarja*
- anette**

edit: ya rastlantı sonucu bir de şuna denk geldim. **

http://ayisozluk.com/lnk/a3f862 - tarja
- anette
anette olzon`u da postaladılar bir şekilde, yazık oldu tatlı hatuna. bok ettiler güzelim grubu.
floor jansen'li albümüyle ortalığı dağıtmış gruptur.

ama birkaç eleştirim olacak kendilerine. yılların hatun vokalli metal grup dinleyicisiyim, alayını bilirim, floor'u gönülden severim. deyim yerindeyse at gibi sesi olan bir vokal bulmuşsunuz kullansanıza kadının sesini. after forever albümünde kadın doro pesch ile aşık attı yahu.