orta yaş bunalımı

"yaş otuzbeş. yolun yarısı. dante gibi ortasındayız ömrün" şiirinde belirttiği gibi ömrün yarısına gelince başlayan muhasebenin ismidir. insan kendini iyi dinlemeli ve zamanı geldiğinde hesabını kitabını iyi yapmalıdır. ancak türk insanı çok çalıştığı için muhasebe yapacak zaman bulamaz ve bunun yerine krizini erteler. bu kriz ileriki yıllarda daha şiddetli patlak verir. bu durumda ise şu ata sözü geçerlidir: (bkz: kırkından sonra azanı teneşir paklar)
heteroseksüel olduğunu düşünen veya eşcinsel olduğunu fark etse bilse "düzelebileceğine!" inanan eşcinsellerin, " aydra bre" demelerini tetikleyen dönüm noktası.
vaktim daralıyor düşüncesiyle önüne gelenle yatma dönemini işaret eder.
eşcinsellere göre heteroseksüeller için belki daha kolay geçen sendromdur. orta yaş bunalımı diye de bilinir, küçük şeyler büyütülür, kafaya takılır, minik şeyler sebebiyle tartışırsınız, cinsel gücünüz eskisi gibi değildir. yeni uğraşlar bulmak şarttır, hayattan bir şekilde keyif almayı o bunalım döneminde de öğrenmek gerekir.
eğer geçmiş kafada tasarlandığı gibi ya da ona yakın şekilde dolu dolu yaşanamadıysa ortaya çıkan sendromdur.

hafiften kendini hissettiriyor olabilir.

kimliğime göre 30 yaşındayım bana göre 20ye girmedim müdürüme sorsan 15 anneme sorsan 45 değerli kayıp otobana sorsan çok olgunum 50 flnsın diyip gençliğime çamur atıyor. bilemedim kime inansam bi aklım karıştı.
en çok da arayış platformlarında kendini genç diye tanımlarken artık o kelimenin seni tanımlamadığını anladığın eşiktir.
yaşım 36 ama bunalımda değilim. yaş sadece sayı, görüntü daha önplanda bende. istersem 100 yaşında olayım ama görüntüm iyi olsun.:)

bi insanın en iyi yaşı 40tır. 40 yaşına kadar, hayat sana nerde napman gerektiğini öğretir, iş bulursun, istersen evlenirsin, feleğin çemberinden geçersin, kendine iyi bakarsan da gayet iyi görünürsün ve hepsinin toplamı olarak gerçek "sen" i oluşturursun. 40 ile 50 yaş arasında artık bazı şeyleri yapmış ya da yapamamış olarak devam edersin ama manevi olarak daha güçlü olursun. bu yüzden hayat 40 yaşında başlar.

hele ayılar için olgunların karizması başka oluyor. gençlerden olgun görünen ve iriler harici pek beğendiğim söylenemez.
birkaç ay sonra 29 oluyorum dolu dolu. yaklaşıyor olabilir mi bu bunalım, yok yav daha erken? benimki şımarıklıktan.
yaşadım ben de geçti gitti. güzel yaşlardı yine de.