orta yaş bunalımı

"yaş otuzbeş. yolun yarısı. dante gibi ortasındayız ömrün" şiirinde belirttiği gibi ömrün yarısına gelince başlayan muhasebenin ismidir. insan kendini iyi dinlemeli ve zamanı geldiğinde hesabını kitabını iyi yapmalıdır. ancak türk insanı çok çalıştığı için muhasebe yapacak zaman bulamaz ve bunun yerine krizini erteler. bu kriz ileriki yıllarda daha şiddetli patlak verir. bu durumda ise şu ata sözü geçerlidir: (bkz: kırkından sonra azanı teneşir paklar)
heteroseksüel olduğunu düşünen veya eşcinsel olduğunu fark etse bilse "düzelebileceğine!" inanan eşcinsellerin, " aydra bre" demelerini tetikleyen dönüm noktası.
vaktim daralıyor düşüncesiyle önüne gelenle yatma dönemini işaret eder.
eşcinsellere göre heteroseksüeller için belki daha kolay geçen sendromdur. orta yaş bunalımı diye de bilinir, küçük şeyler büyütülür, kafaya takılır, minik şeyler sebebiyle tartışırsınız, cinsel gücünüz eskisi gibi değildir. yeni uğraşlar bulmak şarttır, hayattan bir şekilde keyif almayı o bunalım döneminde de öğrenmek gerekir.
eğer geçmiş kafada tasarlandığı gibi ya da ona yakın şekilde dolu dolu yaşanamadıysa ortaya çıkan sendromdur.

hafiften kendini hissettiriyor olabilir.

kimliğime göre 30 yaşındayım bana göre 20ye girmedim müdürüme sorsan 15 anneme sorsan 45 değerli kayıp otobana sorsan çok olgunum 50 flnsın diyip gençliğime çamur atıyor. bilemedim kime inansam bi aklım karıştı.