ottawa

kanada'nın başkenti olmakla birlikte ontario eyaletinde yer alır. iki resmi dile sahiptir. (bkz: ingilizce ) (bkz: fransızca)
şehrin kendisi küçük olsa da fransız quebec eyaletinde yer alan montreal'e çok yakındır. kafayı sıyırmamak için arada bir bu şehre geçilir ottawa'dan.

şehirde iki büyük üniversite vardır. bunlar university of ottawa ve carleton university'dir.
kışın -30 derecede güneş görünce insanı dehşete düşüren şehir. -10 olunca iç ısıtan..
13.04.2013 tarihi itibariyle ayak bastığım kızıl ecder rdbear'in ini. ayrıca, yarısı askeriye tarafından mesken tutulmuş orta anadolu ve trakya şehirlerini hatırlatan bir griliğin hakim olduğunu gözlemlemiş bulunuyorum.*
saçma sapan soğuk ve karlı bir ülkenin saçma bir baş-başkenti. karlardan güzellikleri görebilene aşkolsun. burası bir ülke değil, bir kar kütlesi dostum.

* * *


nisan ortasında kar fırtınası yaşayan, demir perde ülkesi şehrini andıran, merkez bölgesi sıkıcı, çevre bölgeleri kafayı yedirtici olan şehir. arada bir birileri* geliyor da iki muhabbet oluyor. darısı diğerlerinin başına efinim. * *
tırt şehir. kanada'nın başkenti olması dışında hiçbir vasfı yoktur. kışın eksi otuzlara düşen sıcaklık kısa süren yaz aylarında nemli adana sıcağına dönüşerek sizi şoka sokabilir. şehirde ruh ve canlılık namına birşey yoktur. illa kanada'ya gideceğim diyorsanız toronto, montreal ve vancouver gibi seçenekleri deneyin...
ismine bakıp çoğu insan gibi japonyada falan sandığım şehir.
kasvetli havası insanı boğum boğum boğar. her yeri kaplayan kar insanı ilk zamanlar mutlu etse de zamanla nefrete dönüştürür. sıfır eğlence hayatı ile kuzey amerikanın başkentidir. yok lan bir iki şehir fotoğrafına baktım öyle hissettim. hakkındaki tek şey kanada'nın başkenti olarak sıklıkla quebec** ile karıştırlıyor olması.
2 gun icinde 25 dereceden 0 civarina dusen hava sicakligi ile bunye ile dalga gecen bir iklime sahip sehir. havalar isindigi anda her yer cicek bocek olur, insanlar cibildak modda kosar, patene biner, gol nehir kenarlarinda bisikler surer. sikintidan spora saran bu populasyon sayesinde obez bunyeler populerizmin kurbani olarak depresyon yasamaya mahkumdur.
italyan haftasını kutlayacağız diye sokakları italya'ya çeviren belediye*ye sahip şehir. kilisede düğünler, göbekli bıyıklı amcalar, bol makyajlı kezban italyan hatunlar heryerde. eğer türkiye'de hristiyan azınlık çevresinde büyümüş bir insansanız bu görüntüler inanılmaz tanıdık gelir. özellikle istanbul/büyükadalı (gbkz: rum ve ermeniler ile benzer bir kilise kültürüne sahip ottawalı italyanlar sayesinde çocukluk anıları akla gelir, duygulandırır.
en buyuk ya da en onemli kent olmayip baskent olan sehirler kervanindandir.kanada da genelde etnik tarafsizligi temsil eder.nüfus olarak quebec, montreal ve torontodan sonra gelir.genellikle anglosakson kokenli göçmenler yaşar.kanadanin geneline yayılan sıkıcılık sorunu bu şehirde hat safhadadir.
bugun hissedilen sicaklik 44 dereceye ulasmis, daha agustos'a girmeden milleti soka sokmus sehir.
(bkz: sakin ol sampiyon)
gun itibari ile gay parade'a ev sahipligi yapacak sehir. gun boyu sehrin cesitli bolgelerinde (bazi devlet binalarinin sahip oldugu araziler de dahil) kutlamalar ve partiler duzenlenecek, merkez caddeleri trafige kapatilmis durumda.
sakinlerinden rdbear ve subjugator'un torontoya ne zaman tasinmaya karat vereceklerinin merakla beklendigi kasaba.
en yakin turk konsoloslugunun burda olmasindan sebep konsomasyon yapmaya gittigim ve bana turk burokrasini ne kadar ozlemedigimi animsatan sehir. konsolosluktaki bey amca islemlerimi yaparken diger gurbetci dostlarimla butunlestim.
kanada nın başkenti ve eski tarihi binaları dışında bir özelliği olmayan küçük bir şehir. tek güzel tarafı gittiğinizde rdbear ve subjugator la nargile içmeye gidebilirsiniz.