paulo coelho

modern edebiyatın en başarılı isimlerinden biri. simyacı, veronika ölmek istiyor, brida ve elif gibi kitapların yazarı. seçtiği konulara getirdiği farklı bakış açıları ve anlatımda kullandığı üslupla diğer yazarlardan ayrılıyor. özellikle veronika ölmek istiyor her kitaplıkta bulunması gereken bir eser.
bir zamanlar en sevdiğim yazardı.
sonra aslında kendini lanse ettiği gibi bir insan olmadığını fark ettim.
buna rağmen şu an gurur duyduğum pek çok düşüncemin temelini attığı içi kendisi hala çok özeldir benim için. tüm kitapları durur kitaplığımda.
döneminde parıl parıl parıldayan , parmakla gösterilen bir yazardır.popüler kültürün istisnalarındandır.fakat üzücüdür ki gerçekçilik kitaplarında eksiktir.mistizm kitap boyunca sizi takip eder bu kitapları manevi eserler yapar.aslında pek çok şey de öğretir fakat günlük hayata uyarlanabilirliği yüksek değildir.ben birkaç yüzyıl sonra da hatırlanacağını düşünüyorum.kim bilir belki bir süre sonra klasik olur.

-spoiler-mesela brida da ana tema aşktır ve aşk ruh eşi kavramı üzerinden işlenir.kitap boyunca çeşitli ayinler ve mistik ögelere sıkça rastlanır , bu onu günümüz kitaplarından ayıran en temel özelliği.ve okuru vuran nokta ise gerçek aşkın her zaman mutlu sonla bitmediğidir.çünkü bazen fedakarlık yapması gerekenler olabilir.fakat ruh eşi kavramı ve insanın biyolojik olarak cinsel ilişkiye duyduğu isteğin aslında ruhani yönlü olduğunu söylemesi benim çok hoşuma gitti.okuyun sevgili sözlük yazarları , farklıdır.-spoiler-


başlıkta geçmeyen zahir ve on bir dakika da güzeldir bu arada.
simyacıyla insan ötesi bir edebiyat yapıp ama ondan sonra aynı yere ulaşamamışsa da, 11 dakika, elif, hac ve diğer kitapları okumaya değerdir, benim için güney amerikalı olması bile okumaya yeterdir