penceresi önünde

volkan konak kimmiş, bora ayanoğlu şarkısıdır.

penceresi önünde karanfil saksı
oturmuş yazar yarim birine yazı
kimi sever bilinmez dumanlı başı
zalim olma sevgilim taşdan değilim
batmam elin üstüne diken değilim
zalim olma sevgilim taştan değilim
kaldır başını bir bak haram değilim

penceresi önünde üzümlü asma
benden başka birini aklına takma
benimkide yürek canım üstüne basma
zalim olma sevgilim taştan değilim
batmam elin üstüne diken değilim
zalim olma sevgilim taştan değilim
döndür başını bir bak haram değilim

bu şarkı kendisinin farkında olmayan ya da farkında olsa da yüz vermeyen sevdiğine çaresizce sesini duyurmaya çalışan bir aşığın ağıdıdır. sevdiği pencerede oturmuş bir yazı yazmaktadır. aşık adam pencerede onu izlemekte, kendisinin farkında olmayan sevgilinin kime mektup yazdığını bilmemekte, kendisine olmadığını bildiği için üzülmektedir. sevdiği pencerede yazdığı şeye o kadar dalmıştır ki, kafasını kaldırıp onu, gerçek aşığını görmez, aşık sevdiğinin kafasını kaldırıp kendisini görmesini ister, ancak sevdiği kafasını kaldırmaz ve onu görmez. (bunun toplumsal referanslarla da bağlantısı olabilir, hani bir kadının bir erkeğe bakmasının ayıp karşılandığı zamanlara atıfta bulunur şarkı güftesiyle de). ama adam bu kadar aşıkken sevdiğinin kendisine bakmasının haram olmadığını anlatır. adam batmam elin üstüne diken değilim sana zarar vermem der, sadece kaldır başını bana bak ve beni gör diye isyan etmektedir. seni bu kadar seven bir can varken, sevdiğinin farkında olup kendisine böyle umursamaz davrandığı için zalim olduğunu söyler.

ikinci bölümde, biraz daha cesaretle seslenir, biraz da sabırsızlığını ve gücenmişliğini dile getirir: "benimkide yürek canım üstüne basma" ve gene aşkından ona zarar gelmeyeceğini haykırır: "batmam elin üstüne, diken değilim", yani seni sıkıntıya sokmam, sen bana bir gül ben bu umutla seni uzaktan da olsa severim, her şeye razıyım, yeter ki sevgime karşılık ver, "döndür başını bir bak haram değilim".

adeta divan edebiyatındaki söz sanatlarının kitabı gibidir bu sözler. bu şarkı ilke kez bora ayanoğlu'nun 1981 yılındaki her şey bahane albümünde yer almış, daha sonra önce zerrin özer 1987 yılında dayanamıyorum albümünde, rengin 1996 yılında ilk ve tek albümünde, volkan konak 2003 yılında maranda albümünde söylemiş, en son bora ayanoğlu 2015 yılında çıkarmış olduğu söz müzik albümünde yeniden seslendirmiştir.

bora ayanoğlu (1981 yorumu):

zerrin özer (1987 yorumu):

rengin (1996 yorumu): http://www.izlesene.com/video/rengin-pen...
volkan konak (2003 yorumu):

bora ayanoğlu (2015 yorumu):