perfect illusion

bugün yayınlanan lady gaga teklisi.

80lerin rock parçalarını anımsattı. eğlenceli.

hayal kırılığı yaşatmış yeni lady gaga single ı. bende rock esintileri beklerken* bambaşka bişey çıktı. ama çıkış parçası böyleyse devamı nasıl olacak diye düşündürttü. lady gaga bu bir çılgınlık falan yapar umarım.
redone ve tame impala işin içindeyken nasıl böyle bir parçayı çıkardılar anlayamıyorum. taylor kinney ayrılığının etkileri şarkı sözlerinde görülüyor. umarım dinledikçe değişip güzel gelir diyeceğim de zor sanki.
yıllardır bizi şarkı sözlerinde androjen/queer manifestolara alıştıran gagadan böylesine new age bir popçu şarkısı beklemiyordum açıkçası. ayrıca "perfect illusion" acaba ikili cinsiyet sisteminin kısıtlılığı ve yarattığı ilüzyona bir gönderme midir diye teoriler bile vardı single'a yönelik! olsaydı nasıl da tadından yenmezdi değil miii?! ayrıca müzik ve altyapıdaki o sadelik ne bileyim yahu... evet bu şarkı tam bir pop mu? tam bir pop! ama ben nedense daha disco, daha queer daha daha daha bir gaga bekliyordum! bu biraz ağır makyajını silmiş drag queen gaganın, kısa şortunu altına geçirdiği gibi country-pop rock festivalinde gogol bordello'nun altında çıkan avril lavigne'e evrilmiş soundu gibi geldi bana!* ay bilemedim yaa öf! neyse ya koskoca gagayı eleştirmek bana mı kaldı! son ses yıldız tilbe açıp rakının dibine vuruyom ben bye!*
little monster lar genel olarak şöyle tepkiler verdiler. bu adama bayılıyorum ya*
öncelikle bu küçük canavarlar beni gülmekten öldürebilir. sabahtan beri ara ara reaction videolarına bakıyorum da bu nasıl bir şartlanmışlık gerçekten anlamak zor. favorim:


şarkı gaga'nın taylor'cuğuna yazılmış gibi. kesinlikle yeteri kadar özenli değil ve beraber çalıştığı söylenen isimlerin şarkıya yeterince emek verdiklerini düşünmüyorum. yine de gaga'nın geri dönmesi iyi oldu. britney, katy, beyonce, rihanna derken bu yıl popa doyuyoruz gerçekten. hadi bakalım albüm de gelsin bi.
aferdesiniz, ama, bu kırepi, bu tıreş şarkıbozmasını gerçekten beğenenler var mı? hani varsa eğer, tanıdığım iki tane kulak-burun-boğazcı (kulak sorunları için) ve ayrıca dört tane de göz doktoru (izan sorunları için) var. randevu ayarlamanız için yardımcı olabilirim.

ben ki iskandinav ve kuzey avrupa metal müziğinin enciğini boncuğunu bilen, ben ki post-rock'tır, avant garde'dir, eklektiktir, füzyondur, dünya müziğidir yüzbinmilyonsekizonyüzkırkbeş kere tavaf etmiş biriyim; hayatımda bu kadar üzerinde düşünülmemiş, bu kadar ham, bu kadar olmamış, bu kadar kofti, bu kadar.... eyyh!

olmamış; kimse kusura bakmasın.
dördüncü sınıf amatör bir rock grubunun ilk demo'sundaki (albüm bile değil, bak) en kötü şarkıdan bile beter bir şarkı.


şimdi ben kalkıp leydi gaga'ya hayatımdan çaldığı o 3 küsur dakika için hem maddi hem de manevi tazminat davası açsam, kesin davayı kazanır ve köşe olurum.
peh!
ekleme:
leydi gaga hanım'ın günahına girmeyeyim, yerden yere vurdum böyle, bir şans daha vereyim dedim, yine açtım linki de... açmaz olaydım. he canım it wazınt laaaaaaav, he canım it waz e pörfekt ilüjın. yav, he he. yav, heee heee.
bokum gibi şarkı yemin ederim, diyeceğim ama bokuma küfür etmiş gibi olurum.
o derece mi?
o derece.ekleme 2:
bu gaydırıgubbaklığın hemen sağ tarafında, bakınız, şöyle bir güzellik arz-ı endam eylemekte:
**
ben seni öpeceyim, öpeceyiiiiiiim :*
ekleme 3:
allah'tan raw'un ne demek olduğunu biliyoruz.ekleme 4:
"gaga'ma laf atamazsın, tımam mıaaa?"cılar basmış yine. "bir şarkıcı tür değişikliğine gidebilir"miş de mişmiş. e iyi de, canısı, tür değişikliğine vuran mı var? bahsi geçen şarkının kalitesizliği ortada. dilerse death dark funeral atmosferik progresif doom metal türüne de geçiş yapabilir lady gaga. ama bunu, lütfen, kaliteli bir şekilde yapsın. pfff...
bad romance, born this way ve applause gibi yeri yerinden oynatmış 3 sansasyonel çıkış parçasının ardından böyle bir çıkış parçasını aklım almıyor. ilk dinlediğimde ısınamadım mı dedim acaba ama 2-3 defa dinledikten sonra "olmamış" kanısına varabildim. ayrıca gaga'nın her zaman rock influenced bir şarkıcı olduğunu biliyorduk ama bu şarkıya bunu demek cidden absürtlük. eğer rock altyapılı gaga şarkıları arıyorsanız born this way albümüne, özellikle de "electric chapel", "highway unicorn", "marry the night", "yoü and i", "bad kids" parçalarına bakmanızı öneririm. bu albümün sound'ına yaklaşmayı başarabilirse başarılı kabul edeceğim. ha, artpop da fena değildi ama bi fame monster, born this way değildi bence.
şarkının klibi yayınlanmış. şarkı zaten yeteri kadar yorucu iken klibinde de her salise farklı sahnelere geçiş yapıp flaşlar patlatarak şarkıyı 10 kat daha yorucu hale getirmişler. napmış bunlar anam bacım. gözünde şimşekler çakar ya insanın aynı onun gibi başım ağrıdı valla.

burning man gibi böyle çölün ortasında falan aslında fikir çok güzel. şarkının hard havasına da uyuyor. ama cidden geçişler beni inanılmaz yordu.

bu arada lady gaga nın sanırım bugüne kadar ki en beğendiğim tarzı bu oldu. sade ama gaga. bu mini şortlar mini üstler tshirtler botlar falan çok havalı görünüyor ve çok yakışmış.
yok. olmamış. şarkının kendisi zaten daha güzel olabilecek bir parçanın demo versiyonunu andırıyordu, ilk teaserını duyup sonra şarkıyı dinledikten sonra kafa karışıklığı yaşamıştım. sonra dedim ki klip güzel olur, lady gaga güzel klip yapar, ama o sahne geçişleri arasında seizure geçirecektim. ki bence kendisi de klip esnasında seizure geçiriyordu. o hareketleri başka türlü açıklayamıyorum.
1. lady gaga'yı özleyen biri olarak klipte yüzünü göremedim. tam görecek gibi oluyorum çat başka kare araya giriyor.

2. kamera öyle hareketli ki sonuna doğru gözde kaymalara maruz kaldım.

3. "rock şarkıya rock video çekti sana ne" deniyor ama bu şarkıcının yüzünü gözünü görmeye engel olmamalı kanımca.

4. şarkı her şeye rağmen bana göre güzel ve eğlenceli, daha disipline sakin bir video olsa olurmuş. ama bununla idare edeceğiz artık.

özetle; klip sonundaki çöl sahnesi hariç aceleye gelmiş bir iş.