perfume genius

gerçek adı mike hadreas olan amerikalı şarkıcı.

“alkol yerine kokain kullanmaya başladım, onun yerine de meth, çünkü meth daha ucuz ve çok daha eğlenceli. ama sonuna doğru eğlenceli olmaktan çıkmıştı, daha ziyade trajikti. torbacımın evinde kafam kıyak şekilde dört gün geçiriyor, evi süpürmesine yardım ediyordum. aile yemeklerinde kimse benle ne konuşacağını bilmiyordu. ne diyeceklerdi ki? “mike, hem ibne hem de uyuşturucu bağımlısı olmak nasıl gidiyor?” sanırım annem bazen suçlu hissediyor, bu problemi bana o bulaştırmış gibi. dağılmış bir şekilde evine geldiğim zamanlarda nabzımı kontrol ederdi”

diye özetliyor mike hikayesini. ve sonra müzik yapmaya başlıyor. hem de çok iyi yapıyor.*

2008 yılında myspace bünyesindeki sayfa aralarında ''perfume genius'' adıyla müzik yolculuğuna başlayan mike hadreas 2010 yılında ''learning'' ve 2012 yılında da ''put your back n 2 it'' ismini verdiği iki albüm yayınlamıştır.

şu ana kadar dinlediğim en iyi müzik çalışması:
queen ve fool adında iki mükemmel parçaya sahip yanık sesli türkücü.
bir kaç gün önce yayınladığı no shape adındaki yeni albümü yine muhteşem olan amerikalı şarkıcı.
2012 çıkışlı "hood" şarkısının klibinde çok sevdiğim pek sevdiğim hakkın rahmetine kavuşmuş arpad miklos'un ona eşlik ettiği şarkıcı. şarkı çok kısadır ama oldukça etkileyicidir. sesi güzel.
bu arada ismi de "koku (perfume)" filminden gelmektedir. arkadaşına mı yoksa sevgilisine mi hatırlamıyorum, bu film ne mi öyle birşey sorup dururken, arkadaşı/sevgilisi bunun sorusundan bıkıp "perfume, genious" diyor. isim buradan geliyormuş, bir röportajında dediydi.