pieta

baştan sona akışıyla acıya ağıt olarak ele alınabilecek bir kim ki duk filmidir. *
ita. merhamet. kucağında ölü isa'yı tutan tutan meryem tasviri ile insanı gözünü kamaştıran michelangelo'un yonttuğu heykel. roma'daki st. pietro katedralinde bulunur. onu görmeden roma'dan dönenler günah işler. görmeye gidenler sevap... *
muazzam blr ressamlık yeteneğine sahip olmasına rağmen kendini resmî yazışmalarda yalnızca "heykeltıraş" olarak kaydettiren o mütevazi adamın, karşımda görsem ağlayacağım eserinin adıdır pieta.
yukarıdaki entrylerden birinde bahsedilen 'kucağında ölü isa'yı tutan meryem tasviri ile insanı gözünü kamaştıran michelangelo'un yonttuğu heykel'in film afişi olarak sinemaya uyarlayan kim ki duk filmi. filmin içeriği de anne ve oğul üzerine kuruludur. yani hem konu itibariyle hem de afişinin heykelden uyarlanması ile sinemanın diğer sanatlarla ilişkisine örnek verilebilecek filmlerden biridir.
bircok pieta var ama en unlusu michelangelo'nunki. eger yakindan izlerseniz meryem'in acisini gonulden hissedersiniz. :(
ayrica 1972'de elinde cekicle bir adam heykele saldirmis ve tutuklandiktan sonra deli oldugu gerekcesiyls tekrar salinmistir kendisi.