pretty little liars

amerikan gençlik lise mise formatını geçen yaz ne yaptığını biliyorum tarzı gizem ve gerilimle buluşturan, halis olay örgüsü ve muhlis oyuncuları bulunan dizi.

konusuna değinecek olursak, 4 tane klasik amerikan ergeni kızımız var. bunlar bir yıl sonra ilk defa bir araya geliyorlar. çünkü en son bir araya geldiklerinde 5 kişilermiş. o gece bir tanesi kaybolmuş.

sonra başlarına gelen türlü geçen yaz ne yaptığını biliyorum olayları ve benzerleriyle macera ve gerilim dolu bişeler.

imdbde çok iyi puanlar ve kritikler alan dizimizin yıldızlarından lucy hale zırp pırt bir oscara moskara giderken olsun başka geceler olsun türk tasarımcılarının kıyafetlerini giyer.

http://www.imdb.com/title/tt1578873/
ayrica (bkz: never trust a pretty girl with an ugly secret)
efendim 3. sezonun sezon finalinde a'nın kim olduğunu öğreniyoruz. a tımarhaneyi boyluyor ama bir dış ses "şimdi her şey bitti sanıp evlerinde güvende olduklarını sanarak uyuyacaklar, bizim de istediğimiz bu değil mi zaten?" diyerek bizi 4. sezona hazırlıyor.
bu başlığı aratırken olmadığından emin bir şekilde bastım entera, başlık babası olmamak daha iyi oldu*. beni daha çok açılışta çalan müzik etkiledi.*

saat 10 itibariyle seretmeye başladığım o ha lan 3 sezon olmuş başlayalı dediğim dizi. bakalım nasıl olacak **
kitap olarak okurken de, dizi olarak izlerken de, aynı keyfi aldığım mükemmel bir yapıt. zaten serinin elimde var olan kitaplarından birinin online kitap satın aldığım siteden doğum günü hediyesi olarak tekrar elime gelmesi bir tesadüf olamaz değil mi ? *
22 yaşında olmama rağmen ilk sezonundan beri gözümü kırpmadan izlediğim, her ne kadar ergen işi dursa da gerçekten kendini izleten gerilim-drama dizisi. hele ki 5.sezonun geçen günlerde başlaması bizi sevindirmiştir !

(çok az spoiler içerir) dizinin konusu kısaca : 5 kız : aria, spencer, hanna , emily ve ali'den oluşan bir kız grubu, işçi bayramı olan gece bir sleepover ( pijama partisi ) düzenler ve kızlar uyandıkları sabah ali'nin kaybolmuş olduğunun farkına varırlar ve devamında ali'nin öldürülmüş olduğu gerçeği ortaya çıkar. kızlar ali'nin gidişiyle birbirlerinden uzaklaşmışlardır ve ali'nin ölümü ile kendilerine a adlı bir stalker musallat olur ve kızlar tekrardan yakınlaşıp, bir olurlar ve dizi a'nin kızlara oynadığı türlü türlü oyunlar, tuzaklar ve kızların hayatlarını mahvetmesi etrafında dönmektedir.

bu arada kanal yine geçen günlerde 6. ve 7. sezonlar için de yeşil ışık yakmış bulunmaktadır efendim.
her gün 3 bölüm islediğim dizideki en güzel kızım lezbiyen olduğu ergen dizisi... 37 yaşında koskoca adam neden izliyor diyenlere şunu diyebilirim.... çekirdek gibi başlayınca bırakılamıyor....
bunun tükiye ayağı vardı bir aralar "küçük sırlar"diye.
ayrıca maya st.germain'e bayılıyorum çok sevdiğim dizi olan heroes da yarım sezon aynı isimle oynayan taş hatuna(dania ramirez)çok benzeyen kişi kendisi
şu anda 5. sezonunda olan dizidir ve daha şimdiden 2 sezon onayı vardır. bunun iyi yönleri olduğu kadar kötü yönleri de vardır :

1 - dizi gerçekten sıkmaya başladı. bütün herkes benimle aynı fikirde ki big a dedikleri kişiyi normalde 7.sezonda açıklayacakken şimdi 5.sezon finalinde açıklıyorlar.
2 - diziye milyon hatta trilyon tane gizem kattılar ve bunun altından nasıl kalkacaklarını bilmiyorum.
3 - bütün bölümleri bitirdiğim için her hafta yeni bölüm beklemek zorundayım. türk dizilerine alışmışız, bu yüzden 40 dakika çok çok az kalıyor.
--- spoiler ------ spoiler ---

şimdi sıra teorilerimde :

1 - aklımda 2 tane başlıca teori var. marlene ( dizinin senaristi ) big a'in kız ve 7 harfli olduğunu söyledi. benim aklıma 3 kişi geliyor : melissa, bethany ve spencer geliyor. melissa üzerinde çok oynandı bu yüzden onu ilk eliyorum. ikinci olarak spencer. çünkü çok zeki ve iki işi bir arada götürebilecek birisi ama yine de pek ihtimal vermiyorum. üçüncü olarak ben bethany ve hanna'nın ikiz olduğunu düşünüyorum. çünkü lucy hale katıldığı bir talk show programında 4 başrol kızdan birinin a olduğunu ağzından kaçırdı. kitapta bir kızın ikizi olduğunu ama bu kişinin alison olmadığı öğrenildi. bana göre ikizi olan kişi hanna. çünkü ikiz olaylarında hep hanna başrolde. bethany'de alison'a çok benzediği için o gece gömülen oydu ve daha önce bir kaç bölümde hanna ve alison'da birbirine çok benzetildi. ayrıca bir bölümde black widow hanna'nın yüzünü yaktı. bunları topladığımda bence hanna ve bethany ikiz, bethany'de big a.

2 - ben bir de aria'nın big a olduğunu düşünüyorum. çünkü yalancılar arasında en iyi yalan söyleyen ve bunu en iyi başaran hep o oldu. ayrıca 2x02 ' de mona aria'ya big a dedi ve aria biri duydu mu diye etrafına baktı. ayrıca a'den en az etkilenen hep o oldu.

bunlar benim teorilerim. internette wren a diyorlar ama hiç sanmıyorum. zira onun olması için güzel bir sebep yok.
dün akşam yayınlanan bölümüyle 5. sezonu geride bırakmıştır. o kadar açıklamaya, hashtaglere, fragmanlara rağmen a'nın gerçek yüzünü göremedik. buradan sonra ciddi anlamda spoiler içerir.


--- spoiler ---

bölüm * genel itibariyle güzel ve heyecanlıydı. ama beklentileri karşıladı mı? kesinlikle hayır. evet, a'nın mrs. d'nin çocuğu olduğu ve adının charles olduğunu öğrendik. ama keşke bölüm boyu maskeli olmak yerine en azından son sahnesinde yüzünü görebilseydik.

mona'nın yaşadığına gerçekten çok ama çok sevindim. bu bölüm favorim kesinlikle hanna'ydı.

internette söylenenlere göre charles bir transgender ve bethany'le ikiz, ailesinin onu istemediği bu yüzden a olduğu söyleniyor. çünkü flashbackten de anladığımız kadarıyla a'nın a olması çok üzücü bir sebep.

andrew taş gibisin ama inan dizi de hiç ilgimi çekmiyorsun. yani bir insan bu kadar gıcık olamaz. ama ne zaman istersen bana ders çalıştırabilirsin.

--- spoiler ---


acı, tatlı ve birkaç güzel bölüm dışında 5. sezon bitti. 6. sezon haziran'da!
spencer dışında herkesin mal olduğu dizi.

--- spoiler ---

aria gider öğretmeniyle kırıştırır, öğretmeni de denyo çıkar. ayrıca ölü balık gibi süzüyor etrafı.

hanna zaten içlerinde en safinaz olanı. ara sıra beyni çalışıyor ama genelde ot tıkamışlar gibi bir hali var. anasıyla ilişkisini seviyorum ama.

emily de yeniyetmez kezban lezbiyen. afakanlar basıyor bu kızı görünce. bu amerikan dizilerinde lezbiyen karakterleri neden hiç eğlenceli yapmazlar anlamam. hepsi mi sıkıcı olur yahu. bunun bir de manyak sevgilisi vardı, paige. umarım gebermiştir.

5x02'de kaldığım için ilerleyen bölümlerde neler olduğunu bilmiyorum. artık sıktığı için ara vermiştim, bir ara bitirmem lazım.

alison içlerinde spencer'dan sonra en iyisi. kaltak malktak ama yürüyor kız güzel.

spencer ise sanki tek başına uğraşıyormuş gibi geliyor bana. diziye devam etmemim tek sebebi bu kız. seviyorum onu oldukça

--- spoiler ---

bir de bence bu dizide yakışıklı erkek yok. aria'nın dövüşçü kırıştırdığı çocuk hariç. o taş gibiydi, yeme de yanında yat!
yanarım yanarım hanna'ya yanarım. saf kızım, salak kızım benim.
türkiye'ye uyarlanacak olan dizi.

ilgili haber için : http://ayisozluk.com/lnk/a64e88
sara shepard'ın yazdığı sürekleyici roman serisi. bundan altı sene önce gazetenin birinden kupon biriktirerek aldığım kitapların içinden çıkmıştı arkasında "sırları olan, gizemli güzel bir kıza asla güvenme" yazıyordu. merak ettim bi okuyayım dedim baya heyecanlı, gizemli bir kitaptı. bir günde bitirmiştim. hemen ardından para biriktirmeye ve diğer serilerini bulmaya çalıştım. mükemmel, kusursuz ve inanılmaz serilerini de okudum büyük bir zevkle. okurken içimden hep "lan bu kitabın dizisini çekseler fena tutar ha" dedim. derken birkaç hafta önce fark ettim ki sesimi duymuşlar ve dizisini yapmışlar. dizisi nasıldır bilemem ama dizisinin yapıldığını görünce çocuğu okula başlayan ebeveynler gibi mutlu oldum.
tatlıküçükyalancılar adı ile bu hafta startv de yayınlanmaya başlatacak olan dizi.... öğrenci öğretmen aşkını ve lezbiyen ana karakteri nasıl yapacaklar diye düşündüğüm ve orjinalinde 6. sezonu beklerken ümidim olmadığı uyarlama olacaktır.
5. sezondan sonra cıvıtan dizi. a umurumda bile değil artık.
6.sezonu ile güzel bir dizi. en sevdiğim yanı da bu, adamlar yemiyor,içmiyor 2,5-3 ay arayla yılda neredeyse iki sezon dizi çekiyor.

--- spoiler ---

2.bölümün de yayınlanmasıyla kızların kilitli kaldığı yerdeki maceralarından ufak ufak haberdar olmaya başladık. bulmacalar bir yana, sanırım artık fiziksel ve psikolojik şiddetin tavan yapacağı şeyler bekliyor kızları. yıllardır kayıp olan sarah kızımız da sanki emily'nin yeni manitası olacak gibi. spencercığıma zaten yine bir akıl hastanesi-rehab yolları gözükecek gibi, çok üzülüyorum. bir de tanıtımlarda dönen bir 10 senelik zaman atlaması mevzusu vardı ki-henüz gerçekleşmedi.

ayrıca bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama gençlik dizisi başlığından çıkıp daha çok drama-gerilime geçiş yapıyor artık. eskiden tatlı tatlı, minik gizemler ortaya sunulurken şimdi ürkütücülüğün dozu artmış durumda, güzel. zira dizinin yayınladığı abc gibi bi aile kanalından beklenmeyen hareketler bunlar. her ne kadar yıllardır bıktırsa da meraktan, sonunu bile bile insan yine de kendisini izlemekten alamıyor.

--- spoiler ---
son bölümde anlamadığım hadise sevgili a kişisine ally den bir hediye geliyor bir önceki sahnede de allison tuhaf davranıyor acaba allison kevaşesi birşeyler biliyormu ?
5. sezon 19. bölüme geldiğim dizi... içinde bir adet dedektif holbrook barındırıyor sormayın gitsin... her bölüm sonunda yok lan iyice sarmaladılar dediğim ama çekirdek gibi olduğu için bırakmadığım dizi... hergün işe giderken 1.5 işten dönerken 1.5 toplamda 3 bölüm bitirmeye çalıştığım eğlenceli dizi....
  • /
  • 2