proudly transgender in turkey

uluslararası af örgütü türkiye şubesi, istanbul lgbtt dayanışma derneği, pembe hayat lgbtt dayanışma derneği, insan kaynağını geliştirme vakfı ve gabrielle le roux'in bir araya gelerek oluşturdukları türkiye'deki lgbt aktivistlerinin de katkılarıyla ortaya çıkarılan bir trans hareketi.

http://transonurluveturkiyeli.tumblr.com/
http://www.facebook.com/proudlytransinturkey

“trans onurlu ve türkiyeli”
açıklama
2010’da, nefret suçlarının sayısı tüm dünyada arttı; türkiye’de işlenen trans cinayetlerinin sayısı ise korkutucu boyutlarda ve ne yazık ki gitgide artmakta. transgender ve interseks bireyler, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi türkiye'de de gündelik hayatlarında çok fazla ayrımcılık ve şiddet ile karşı karşıya kalıyorlar. bu durum karşısında düşünmeden hayatını ortaya koyan cesur aktivistlerle ...birlikte de, güçlü bir trans hareketi de ortaya çıkıyor.

işte “trans onurlu ve türkiyeli” de türkiye’den bu hareketin öncü isimlerinin güney afrikalı sanatçı ve sosyal adalet aktivisti gabrielle le roux ile bir araya gelmesiyle hayat bulan kolektif bir sanatsal müdahale. bu multi-medya sergi, portre ve hikayelerden oluşuyor. gabrielle le roux portreleri aktivistlerin modelliğinde çiziyor ve kişiler ne söylemek istiyorlarsa bunu doğrudan kendi portreleri üzerine yazıyorlar.

sosyal adalet için harekete geçmiş bu kültürel müdahale’nin katılımcıları, dünyanın dört bir yanındaki insanların onların yüzlerini görmesini ve seslerini duymasını istiyorlar.

portre: ebru kırancı by gabrielle le roux


as in many other parts in the world, transgender, intersex and gender variant people in turkey face high levels of discrimination and violence. in 2010 the number of hate crimes rose and turkey had a striking number in trans murders. meanwhile a strong trans movement is emerging with courageous activists putting their lives on the line. these are the people who have chosen to collaborate with south african artist and activist for social justice, gabrielle le roux, in the creation of the multimedia exhibition "proudly transgender in turkey".

“proudly transgender in turkey” is a project of portraits and stories. the portraits are drawn from life by gabrielle le roux, and each person writes directly onto their own portrait whatever they wish to say.

the participants in this cultural intervention want their faces to be seen and their voices heard around the world.

portrait: ebru kırancı by gabrielle le roux
quote: hayatı seviyoruz, bizi öldürmeyin
we love life, dont kill us

(bkz: cinsiyet kimliğinizi nasıl tanımlarsınız)
konuyla ilgili olarak kaos gl haberi; http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=9931
(bkz: proudly transgender in turkey)
(bkz: trans onurlu ve türkiyeli)

ilgili kelime youtube'da aratıldığında proje kapsamında trans bireylere sorulan sorular ile devam eden röportajlara erişmek mümkün.

ai turkey - who do you find attractive? *


ai turkey - how do you describe your gender identity? *


ai turkey - how do hate crimes affect you? *


ai turkey - what is your occupation? *


ai turkey - what motivated you to get involved in trans activism? *


ai turkey - what is the role of religion and spirituality in your life? *


ai turkey - how old are you? *


ai turkey - what would you like to share about your story? *


ai turkey - how would you describe the state of trans people in turkey? *


ai turkey - who are your family friends and supporters? *


ai turkey - who were your role models as a youth? *


ai turkey - what are your dreams and inspirations? *


ai turkey - what repressive things would you like to see changed? *