requiem for a dream

baştan sona sanatsal bir şekilde çekilmiş. konusuyla akıllardan çıkmayan şahsen en çok sevdiğim arşivimdeki kült filmlerden biri.
tabiki müziği de öyle...
insanı allak bullak eden, yasama sevincinizi gayet başarılı biçimde sömüren film. izledikten sonra ot çekmek mi ?? bence en az iki ay uzak durursunuz...


ama ne yazıkki ben duygusuzum, ama yani 2 gün uzak durmuşumdur *
ve tabiki en sevilen replik:
ass to ass
başlığı görünce film den kareler gözümün önünden slayt geçti ve kulaklarımda çınlayan soundtrack parçası.

clint mansell kronos quartet - lux aeterna
aynı gece üstüne mulholland drive çekip ertesi sabah sınava girmişliğim vardır. geçtiğime göre poroblem yok.
jared leto nun oynadığı mükemmel ötesi film.
medya dahil her türlü uyuşturucu hakkında ince işlenmiş başyapıt. sahneleri trainspottingde olduğu gibi uyuşturucuyu kullananın gözünden değil direkt izleyiciye mesaj içerikli çekildiğinden ve tabi ki ana haber bültenlerinde sıkça duyduğumuz müziğinden kaynaklı daha etkileyici olmuştur.
izlenmeli ve izletilmeli...
hayatta hiç bir şeyin iyiye gitmediğini kafama sokan muhteşem filmdir. tema müziğinde inanılmaz mükemmeldir.

bağımlı bir insana 'ben ne yapıyorum, bırakmalıyım? ' tepkisini verdirtecek kadar etkili bir film
ana baba öğüdünden daha etkili olan bir film. keşke televizyonlarda gösterilse. hem de ass to ass sahnesi sansürlenmeden. yemin ederim kamu spotuna gerek kalmaz.
 spoiler!
ass to ass=kibar bir tabirle benliğini kaybedecek kadar hiçbir şeye bağımlı olma. yoksa doğduğuna bile pişman olabilirsin. sonuç aynı olduğu müddetçe bağımlı olduğun şeyin ne olduğu pek de mühim değil. bu bir uyuşturucu da olabilir, bir insan da.
depresif ve sarsıcı atmosferi nedeniyle kafanız sağlamken izlemeniz gereken film.
spoiler atıcam az okunucaksa ona göre okunsun lütfenler.

kimyasalın nereye sürükleyebileceğini bana göre çok çok iyi gösteren bir yapım. bir anlık farklı alemler için yapılmayacak şeyin olduğunu o kadar iyi gösteriyor ki. filmde bu tür sahneler yoğun olarak görünse dahi yönetmenimiz diyor ki bu film uyuşturucu filmi falan değil. bu film aşk filmi diyor. yok mudur vardır elbet.

filmdeki sevgili sara'mız televizyon programına bağımlı ve oraya çıkmak isteyen bir ablamız ve görüyoruz ki sara'mız kilo aldığı için sürekli bir zayıflama mücadelesi veriyor. kullandığı hapları görüyoruz kendisini zayıflatma yönünden çok başka bir noktaya getiriyor.

sevgili jennifer connelly ise eminim hiç beklemediği anlara yolculuk yapıyor. bu tamamen benim için çaresizliktir. ihtiyaç duyulan bir şey için insanların neler yapabileceğini çok iyi gösterir. o parti sahnesini izleyenler iyi hatırlar. jared leto abimizin aldığı hal daha kötü olup sevgili kolu artık kullandıkları maddelerden ötürü gitmek zorunda kalmıştır.

izlerken onca sahne içinde kalp krizi geçirmemişim iyi ki.

(bkz:https://www.filmloverss.com/requiem-for-a-dream-hakkinda-mutlaka-bilinmesi-gereken-15-detay/)