reza zarrab

bir magazin figürü olarak hayatımıza girmiş kişi olarak tanımını yapmıştı bir gazete, son günlerde adı sıkça duyulur oldu. adı hakkında ortak bir kanıya varılamamış olsa da "rıza sarraf, reza harrab deniliyor kendisine. * işin en garip tarafı o kadar olay sonrasında bile rüştünü ispatlayamamış tüm mecralarda adı ebru gündeşin kocası olarak anılmaya devam ediyor.
ölümsüz aşklar varda, ölmeyen aşık varmı
güvenme gençliğine, ölen hep ihtiyar mı..


sen bu sözleri yaz sonra rüşvet dağıt şaşarım doğrusu
dün youtube sayesinde kadın ticaretiyle ilgili ses kaydını dinledim. enfesti. sabah bahtığımda video kaldırılmıştı.

(bkz: reza zarrab'ın kadın pazarlığı)
böyle adamlara en iyi ihracatçı ödülü de veriliyor artık. bugün mücevher sektöründe en iyi ihracatçı ödülü kendisine yani şirketine verilmiştir.

http://www.dha.com.tr/riza-sarrafa-odul-...
capslerine hunharca güldüğüm şahsiyet.
17-25 aralık operasyonlarını ihanet ve darbe girişimi olarak nitelendiren ahlaksız-yüzsüz ak-kitleye kapak olacak biçimde, ama ne yazık ki yurtdışında tutuklanmış.
bu ülkede adaleti ve mahkemeleri teslim alan akp örgütü defedilene dek, bu tür haberlerden mutluluk duymaya devam edeceğiz...
önüne yatacak bir bakan yok muymuş amerikalarda, zindanlardan saraylara yükseltecek?

(bkz: senin önüne yatarım rıza)
(bkz: muammer güler)
(bkz: namı diğer boyunsuz)
mahkemeye 10 milyon dolar nakit garantili 50 milyon dolarlık kefalet teklifinde bulunmuş, ancak tutuklanmasında baş rolü oynayan başsavcı preet bharara teklifi yetersiz bulup tutukluluğun sürmesini istemiş. para her şeyin ilaci diyilki, zaman her şeyin ilacı bebişim.
amerika'daki tutukluluğu devam ediyor fakat artık sanık değil de tanık gibi ifadeler vermesi bekleniyor. iran'a yapılan ambargonun türkiye tarafından delindiği yönündeki istihbaratlar sonrasında türkiye davayı çok yakından takip eder oldu. olay büyük olunca dava için de halk içinden seçilen büyük jüri de oluşturuldu. tabi amerikan hukuku türkiye'deki gibi sonuçlarını hükümetin belirlediği bir hukuk işine benzemediği için akp tarafı ciddi anlamda kaygılı. bakalım neler olacak merakla bekliyoruz. son olarak "reza konuş annem."
magazinel açıdan ele alırsak, reza, türkücü(?) azeri kızı günel'in ex'i, 9 senelik beraberlikten sonra reza ebru gündeş için günel'i terk ettiğinde günel ebru'nun üzerine yürümüş, tehditler etmişti de mahkemeden uzaklaştırma kararı çıkarmışlardı. reza şimdi "ah tek derdim iki kadının benim için kapışması olarak kalsaydı keşke" diyor mudur acaba?
yaw bi de aklıma geldi bi detay, bu bütün ülkeyi dolandırmış ya, ebru gündeş ile kardeşi de "babaanneme para lazım" filan diyerek bundan para tırtıklamış, sonra o parayla iş kurmuşlar, kim kimi düdüklüyor belli değil, otuz iki tekmili birden üçüncü sınıf bir pembe diziye döndü iş.
yakınlarının mal varlıklarına "yabancı devlet lehine casusluk" gerekçesiyle el konuldu fakat yakınları içinde ebru gündeş'in yer almıyor olması oldukça ilginç.
bir arkadasimdan kopyaladigim, bilale anlatir gibi anlatilan yolsuzluk hikayesinin ara yüzlerinden.
———
yazanın eline sağlık.

"- bahsi geçen bu milyarlı milyonlu euro'lar abd'nin ya da iran'ın değil, zaten bizim paralarımız.
- birleşmiş milletler iran'a ambargo koyuyor.
- ambargonun sebebi iran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek.
- ambargoya göre iran'a mal satmak veya iran'dan mal almak yasak değil. iran'a para aktarmak yasak. çünkü iran nükleer tehdit. bu teknolojiyi geliştirmesini engellemek amaç.
- iran sana doğalgaz veya petrol satınca bunun parası halkbank'a yatıyor.
- iran bu parayı doğrudan çekemiyor.
- senin ihracatçın iran'a mal satıyor, parasını halkbank'daki bu hesaptan çekiyor.
- iran'ın parasını harcayabilmesinin tek yolu bu. karşılıklı alışveriş yapmak.
zarrab, halkbank ve akp'liler ne yaptı?
- halkbank'daki bu parayı iran'a ihracat yapmış gibi göstererek üçkağıtçılıkla çekip,
- altın, euro, dolar vs. aldılar.
- bu parayı yasadışı yollardan iran'a transfer ettiler.
- iran'a yapılan amgargoyu delmiş oldular.
bu hırsızlık yapılmasaydı iran bizden milyarlarca dolar değerinde mal almak zorunda kalacaktı. türkiye'de işler artacak, çarklar dönecekti.
%4 rüşvet karşılığı iran'ın bloke parasını yasadışı yollarla iran'a gönderdin. siyasetçinin cebine 45 50 milyon euro girdi. (şimdilik görünen rakam) bir o kadar zarrab sebeplendi (%50-%50). ayrıca zarrab bir miktar daha kendine yonttu.
yapılan hainlik nedeniyle türkiye 4-5 milyar dolarlık üretim ve ticaret yapamadı.
siyasetçi 1.5 birim aldı, zarrab 2.5 birim aldı. toplam %4 etti. siyasetçi olarak cebine girecek 1.5 birim para için, türkiye'nin 100 birim ticareti engellendi.
anladın mı akp'li kardeşim?
daha bitmedi, amerikan mahkemesi türk bankalarına yaklaşık 100 birim ceza kesecek. onları da türk halkı ödeyecek. ödemeyiz dersek, türk bankacılık sistemine uygulanacak ambargo ve ekonominin bozulması ile en az 500 birim para bu milletin cebinden çıkacak.
yani anlayacağın bu vatanın herbir ferdine herbir karış toprağına ihanet ettiler.
- bu olay amerika'nın ülkemize oynadığı bir oyun değil. çünkü bu ambargo delme mevzusunu görüp defalarca uyarmışlar. bunlar yöntem / şirket / banka değiştirip devam etmişler.
- neden böyle bir riske girmişler? çünkü havadan inanılmaz paralar geliyor. düşünsenize 50 milyon euro'luk banknotu kağıt olarak hurdacıya satsan köşeyi dönersin. öyle bir para geliyor havadan. normalde böyle bir para kazanması mümkün değil birinin.
- rusya da bu üçkağıdı görüp raporlamış.
- iran da salak değil, parasının tırtıklandığını görüp reza'nın ortağı babek zeycani'yi idama mahkum etti.
özetle daha hala bu olayı savunan ya ülkesine düşmandır, ya aklı yoktur."
2016 kasım ile 2017 mart ayları arasında beraber kaldığı hücredeki diğer mahkuma taciz, tecavüz ettiği yönünde haberler çıkmış. bunu yaşadığını didia eden mahkum reza hakkında dava açmış. ayh neler dönmüş serhat yea. ahahaha

kaynak:

https://www.nytimes.com/2017/12/07/world...