sarmaya dolma demek

mutlaka yurdumun bir yerinde sarmaya dolma deniyor. öyle öğrenilmiş öyle öğretilmiş. canım yaprak sarmasını biber dolmasıyla bir tutmayalım lütfen. evet.
en azından yurdumuzun benim bulunduğum köşesinde (ben dahil) sarmaya dolma denilmektedir. yaprağın doldurulan değil sarılan bir zamazingo olduğunu düşünürsek büyük yanlıştayız sevgili halkım.
yaprak sarması olur ama yaprak dolması olmaz gibime geliyor. yine de bunun için kimsenin kalbini kırmak istemem. dahi anlamındaki da ları de leri ayırmayı bilelim yeter.
sarma diye asma yaprağıyla hazırlanan yemeğe deriz biz. lahana kullanıldıysa ayrıca lahana sarması diye eklenir. patlıcan ve kabak için ise dolma denir. ama dolma deyince akla patlıcan gelir. kabak ve biber için tanımlama gerekir. adanalıyık haciii. allahın adamıyık...
benim de düştüğüm yanlıştır. doğru bir kullanım olmadığı kanaatindeyim. zira dolma doldurulur. sapma sarılır. 'dolma sarıyorum' mesela. bak hala kulağıma çok aşina bir tabir gibi geliyo ama yanlış yanlıştır tabi...
dünyanın en güzel icadı olan ve çeşitli yaprak türlerinin mutfağımıza dalmasını sağlayan bu güzelim yemeklere saygısızlık etmektir.
çünkü, sarma yemekleri, asma yaprağı, pezik ve lahana gibi lezzetli ve besleyici yaprakların, haşlandıktan sonra içine konulan malzemeyle birlikte sarılarak katlanmasıyla yapılır.
dolma yemekleri ise, içi doldurulacak bir yapıda olan (en az bir tarafı açık, diğer kısımları kapalı olan) çeşitli sebze, meyve veya et türlerinin içinin doldurularak, ağız kısmının bir tıkaçla veya dikilerek kapatılmasıyla yapılır.
kendi dilini iyi bilmemekten ileri gelen sorun.

sarma, adı üstünde sarılarak yapılır. bir "iç" hazırlanır ve etrafına, örneğin asma yaprağı, lahana vb. sarılır. dolma ise, adı üstünde, doldurulandır. içi oyulmuş örneğin kabağa, domatese vb. hazırlanmış iç doldurulur.

bu arkadaşlar, sarmaya dolma diyenler, sağlarını sollarını karıştırırlarsa, sağ için sarımsak, sol için soğan sözcüklerini akıllarında tutabilirlerse, belki dolma ve sarma için de faydası olur, zira, işleyen demir ışıldar.*
bunlar hep annem yüzünden ağız alışkanlığı kötüdür