seri katil

biraz ilgimi çeken, bir de üzerine adlı tıp dersi için türkiye'deki seri katiller hakkında epey araştırma yaptığımdan birkaç şey eklemek isterim.

seri katil, anormal kişisel bozukluklar sonucu, 30 günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde 3 veya daha fazla insanı öldüren kişidir. seri katil teriminin ilk olarak 1970’lerde fbi ajanı robert ressler tarafından ted bundy için kullandığı kabul edilmektedir.

kişilik özellikleri: genellikle dışarıdan gözlendiklerinde normal, göze batmayan ve hatta toplumda saygı gören ve çekici kişiler olabilirler.ağır basan psikiyatrik tanı psikopatidir: empati ve vicdan eksikliği ile karakterize olmuş kişilik bozukluğuna sahiptirler. ben merkezci ve itici, sosyal, ahlaki ve hukuki kabullere uymayan kişilerdir.
toplumun kabullendiği kurallardan çok, kendi yarattıkları ve benimsedikleri kurallara uymayı tercih ederler.

yapılan bir araştırmaya göre seri katillerin 20 ortak özelliği:
1) birbirine benzer en az 3 cinayet işlemiş olmaları.
2) durdurulana kadar öldürmeye devam ediyorlar. bugüne kadar öldürmeye son veren seri katil olmamış.
3) cinayetten sonra bir sakinleşme dönemine giriyorlar. bu süre kimi katile göre birkaç gün, kimine göre de bir iki yıl olabiliyor.
4) katil, sakinleşme döneminde cinayeti hafızasında canlı tutabilmek için kurbandan muhakkak bir eşya ya da organ alıyor.
5) bazı istisnalar dışında hep yalnız çalışıyorlar.
6) hepsinde cinsel davranış bozuklukları ve intihara eğilim oluyor. büyük çoğunluğu da alkol ve/veya uyuşturucu bağımlısı.
7) hafızaları zayıf. gerçekle yüzleşmekten kaçan yapıları var. hayvanlara işkence etmek gibi eğilimleri var.
8) kurbanlarını genellikle kendi yaş gruplarından seçiyorlar, fakat sosyal ya da ekonomik sınıf farkı gözetmiyorlar.
9) birçoğu kurbanlarının etini yemekten ve ölü sevicilikten hoşlanıyor.
10) cinayet işlerken ne yaptıklarının farkındalar. cezai sorumlulukları var.
11) aşağılık duygusuna sahipler.
12) iktidar ve güç ihtiyaçlarını tatmin için olduruyorlar. öldürme güdüsünü harekete geçiren, genellikle cinsel ihtiyaçların açığa çıkması ile oluyor.
13) yaşları genellikle 20 - 40 arasında, ve %90'ı erkek.
14) çoğunluğu beyaz tenli, heteroseksüel ve dindar.
15) hiçbiri dış görünüm olarak adam öldürecek birine benzemiyor. düzenli bir işte çalışanların yüzdesi %1. çoğu silik ve ezik insanlar.
16) bütün seri katillerin problemli bir çocukluk geçmişleri olmuş, veya cinsel saldırıya uğramışlar.
17) zeka seviyeleri normalin üstünde. %30'u üstün zekalı.
18) %81'i pornografiye, %79'u mastürbasyona, %71'i röntgenciliğe ve %7'si de fetişizme meraklı.
19) %80'i, 18 yaşına gelmeden önce kadınlara veya erkeklere tecavüz etme hayali kurmuş oluyor.
20) erkek seri katillerin birçoğuna çocukken kız kıyafetleri giydirilmiş

ülkemizde özellikle de 90lar ve sonrasında artış gösteren, birbirine benzer veya çok farklı şekillerde işleyen seri katiller bulunmakta. ülkemizde bilinen ilk seri katil olarak hristo anastadiyadis ahilya kabul edilmiştir.

bilinen diğer seri katiller: (çivici katil) süleyman aktaş, (avcılar sapığı) yavuz yapıcıoğlu, (artvin canavarı) adnan çolak, (bebek yüzlü katil) ali kaya, (izmir canavarı) ayhan kartal ve beni en çok hayrete düşüren behman tarhan.

ayrıca türkiye’nin ilk kadın seri katili olarak 1964-1996 yıllarında türkiye'de yaşamış annesi türk, babası ingiliz olan kez bundy'den bahsedilmekte birkaç kaynakta.

dünyaya bakıldında charles manson, jeffrey dahmer, ted bundy, john wayne gacy, pedro alonso lopez aklıma gelen ilk isimler.
korku film yönetmenlerini ve yapımcılarını zengin eden ev bark sahibi yapan horror mode on. sinemalara girişi 1920lerde almanya sineması ile başlar.