soğuk hava dalgasının sürekli balkanlardan gelmesi

sıcak havaların efendi efendi ekvatordan, çöllerden, afrikadan gelerek kendine has çeşitliliğini üzerimize salarak hayatımızı berbat etmeyi amaç edindiği halde. <br>hiçbir farklı özelliği olmayan sadece soğuk hava,yağmur,kar gibi tek bir moleküler durumu söz konusu olan hava dalgasıdır. <br>çeşitlilikten yoksun sadece balkanlar üzerinden gelebilen ezik bir havasal durumdur.
balkanlara da kutuplardan* geldiği için 2ci el soğuk hava dalgasının* bize kakalanmasıdır. kendi soğuk hava dalgamızı bile yapamıyoruz lan.
bugüne kadar balkanlardan sıcak hava dalgası geliyor haberi ile karşılaşmadığımız bir durumdur.yavaş yavaş tüm yurdu karantinaya alır gibi saran sıkıcı güneşsiz günlerin başlangıcı durumlarıdır.
ne dalgaymış bu balkanların ki..hepimize her kış koyuyor valla
balkanlardan gelen her dalgaya kapımız açık.
ülkenin coğrafi konumu nedeniyle bir nevi alın yazısıdır.
cicişler diye tabir ettiğimiz esra&ceydanın son videolarında rusyadan mı balkanlardan mı geldiğini tartıştıkları dalga *
yanar yanar yanar içim,
alev alev alev yine de seninim ben, yine seninim ben.
döner döner döner başım,
deli dolu gönül yine onu ister, yine onu ister.

(bkz: 7 ağustos 2012 istanbul sıcağı)

bunun baş rakibi de "rusya'nın güneyinden gelen soğuk hava dalgası" dır.
sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgasını üzen başlık çünkü soğuğun aslını kendisi yaşatır.
bu sene bir türlü gelmek bilmeyen, ara ara gelsem mi gelmesem mi diye düşünen dalga. bana öyle geliyor ki sibiryayla birleşip öyle gelecek çükümüze kadar buz tutacağız.
gelemedi. bak ocak da bitti. şubata başladık. bari şubatta gelse de önümüzdeki yaz aylarında ve önümüzdeki kış aylarında su ve erzak kıtlığı çekmesek. lakin görünen o ki yağmazsa daha fazla çekeceğiz. stok yapmak lazım.
gidip yerinde gözlemlemiş birisi olarak arkadaşlar balkanlar da soğuğa hasret biz yine umudumuzu rusya’ya bağlayalım diyebilirim, zira ocak ortasında 12 derecelik balkan geceleri vardı