stranger in the alps

müzik piyasasının yeni gözdesi phoebe bridgers'ın 2017 çıkışlı debut albümü. bir debut'ya göre gayet iyi ve çok sağlam parçalar barındıran albüm. folk/country olarak kategorilendirilebilecek albümün en göze çarpan işi motion sickness.
ancak bu şarkı general public işi, asıl fanların ve bizzatihi benim favorim scott street ve bir ilahi niteliğinde başlayıp biten smoke signals. phoebe kalemini bu kadar genç yaşına rağmen çok iyi kullanan ve sanki yıllanmışçasına derin sözler yazan biri. mesela nice yıllanmış çınarlar phoebe'nin 22 yaşında çıkardığı funeral gibi bir şarkıyı (ki tam yaşı hatırlamasam da çok daha küçükken yazmış) kariyerlerinin zirve zamanlarında bile çıkaramıyorlar. albüm mark kozelek cover'ı enfes you missed my heart'la bitiyor ki albümün temasına bakarsak çok da güzel bir closer olmuş. dinleyiniz efenim.

geçen yaz münihte bu albümün sanatçısının konserine gitme şansı bulmuştum, son anda arkadaşımın ısrarıyla gitmemize rağmen kadının sesine hayran kalmıştım. konser kitlesi genel olarak üniversiteli kızlar olsa da, phoebe'nin sanatı buna indirgenmemeli diye düşünüyorum. nitekim stranger in the alps'teki puslu ses, i know the end'in sonundaki katartik bağırma insanı gerçeklikten koparıyor.

(bkz:phoebe bridgers)
(bkz:punisher)