sulukule

istanbul fatihte bulunan çoğunlukla romanların yaşadığı semtin adı. 2006 yılında çıkan kamulaştırma kararı sonucunda * kentsel dönüşümüne karar verilmiştir.

eski türk filmlerinde sıkça mekan olarak görülen semt, müzik ve eğlenceyle özdeşleşmiştir. zeki müren, müzeyyen senar gibi birçok ünlü ses sanatçısı eğlenmek amacıyla sulukule’ye gelirken, bugünün popüler isimleri olan hüsnü şenlendirici, adnan şenses, kibariye gibi isimler de sulukule’de eğlence evleri’nde kendini yetiştirmişlerdir.

1985 yılında sulukuleliler, turizm bakanlığı’na “gösteri evleri projesi” ile başvurup olumlu yanıt almışlardır. yerel belediye tarafından onaylanmadığı için yasallaşmamakla birlikte “eğlence evleri” faaliyete geçer. üç tane olan eğlence evleri’nin sayısı, 34’e çıkar. yarı yasal olarak çalıştırılan işletmelerde 3500 civarı kişi çalışmaktadır. bu dönemde mahalle ekonomik olarak kalkınma sağlar yeni apartmanlar yapılır.

1990 yılında, sadettin tantan'ın emniyet genel müdürlüğü teftiş kurulu istanbul bölge başkanlığı’na seçilmesiyle, sulukule’deki eğlence evleri’ne baskınlar başlar. 1992’de eğlence evleri’nin büyük bir çoğunluğu kapanır. saadettin tantan’ın 1994’te fatih belediye başkanı seçilmesi ise kalan birkaç tane eğlence evi’nin de boşaltılmasına neden olur ve bölge tekrar fakirliğe teslim olur.

ve şimdilerde yapılan lüks villaların kura çekimine 13 gün kala mahkemeden proje iptal kararı çıkmıştır. * temyiz yolu olduğundan ve projenin* ne derecede iptal olacağı tartışılacak bir karardır. olan yine romanlara olmuştur. evlerinden ve işlerinden olduklarıyla kalmışlardır.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/shownew.aspx?id=20748277

not : *alıntıdır.*