the addams family

bir dönem fox kids kanalında yayınlanmış dizi. karanlık ve korkutucu bir şatoda yaşayan bir ailenin hikayesi anlatılır, diğer insanlardan farklıdırlar ve onlardan korkulur. baba gomez ve anne morticia bir tür vampir gibidirler ve birbirlerine taparcasına aşıktırlar. sürekli koklaşırlar. oğulları pugsley biraz salak ve ürkektir, kızları wednesday ise en acımasız, en korkusuz, en kötü ruhludur. biraz mazoşistir ayrıca. elektrikli sandalyesi olan, kel, şişman, koyu mor cildi ile fester amca vardır bi de. diğerlerine nazaran biraz çılgın bir tiptir. zehirleri, büyüleri ve kehanetleri ile ünlü büyükanne de yaşar ailenin yaşadığı şatoda. frankenstein'ı andıran aşırı uzun hizmetçileri "lurch" ve sadece bir elden ibaret olan "şey" isimli etrafta dolaşıp etrafı karıştıran bir şey vardır. * şatodaki üyeler bundan ibarettir ve oldukça eğlenirler. özellikle kendi ailelerinden olmayan normal insanlarla dalga geçip korkutarak daha fazla eğlenirler. bir de boydan boya sarış saçtan oluşan, parazit gibi sesler çıkaran kuzen itt vardır.

bu da aile fotoğrafı
kuzen itt
leyla ile mecnun dizisinin erdal bakkal'inin karısı nurten abla bu ailenin kızıdır. erdal bakkal'ın nurten abla ile tanıştığı ve aile ziyaretine şatoya elinde çiçek ve bir kutu çikilata ile gittiği bölüm efsanedir.
yönetmenliğini barry sonnenfeld'in yaptığı başrollerini angelica huston, raul julia ve christina ricci gibi isimlerin paylaştığı 91 yılı yapımı film. ikincisi 93 yılında the addams family values olarak beyazperde de boy göstermiştir.
sega genesis'te platform oyunu vardır ve çok güzeldir. oyun aslında mindfuck kategorisine sokmak daha uygun olur gibi. ama oyun aşırı zor. galiba normalde arcade oyunu olduğu için böyle.

videoyu izlerken, oyunda mantık aramamaya çalışın. oyunda hiçbir mantık yok çünkü. psikoloji bozmalık tam. buzdolabındaki penguenlerin allah belasını versin.
bir de bunun bir filmi vardı. filmde şu sahne aklımda kalmış.

--- spoiler ---

kimdi hatırlamıyorum: tuzluğu uzatır mısın? (wednesday'e sesleniyor)
wednesday: öff.
morticia: wednesday, bu konuda ne konuşmuştuk kızım? (izleyiciler, uslu olması gerektiğini ima ettiğini düşünüyor, en azından ben öyle düşünmüştüm)
wednesday: pardon anne. tuzluğu git kendin alsana! (bu sefer bağırıyor)
morticia: aferin kızıma.

--- spoiler ---
ortaçağ cadı hikayelerinden fırlamış, hortlaklara benzeyen tuhaf aile; siyanür içip çürümüş insan beyni yemeyi çok seviyorlar. baya eğlenceliler bunların şatosunun bir posta kutusu vardır ki insan yemesiyle ünlüdür. arazilerine giren yabancılara işkence etmek ise bir aile sporudur.
fox kids zamanı çok severek izlediğim dizilerdendi. şimdi geriye bakınca dark humor sevgimin ilk addams family ile ortaya çıkmış
çok yakın zamanda, animasyon olarak beyaz perdeyle yeniden buluşacak olan aile.

muhteşem bir müzikaldir. odtü'nün the company'si de inanılmaz güzel sergilemişti yıllar önce. ayrıca küçükken fox kidste izlediğimi de hatırlıyorum dizisini. señor addams'a da niyeyse özel bir ilgi gösterirdim. neden acaba?