the imitation game

başrollerini benedict cumberbatch, keira knightley ve matthew goode'un paylaştığı 2014 yapımı film. 8 dalda oscar adaylığı bulunmakta.
ikinci dünya savaşı sırasında, alan turing önderliğinde, almanların iletişim aracı olan enigma kodunu kırmaya çalışan matematikçileri konu alıyor. dolayısıyla biyografik bir film.
uzun zamandır bekliyordum izlemeyi. "ağlamayacağım" diyerek başladım filmi izlemeye. fakat daha ilk sahnesinde polisin söylediği "siyanürünle iyi şanslar" cümlesiyle gözlerim dolmaya başladı. çünkü alan turing'e gay olduğu için yapılan haksızlık başka hiçbir şey kadar etkilemedi beni tarihte.
benedict cumberbatch'i tebrik etmek istiyorum. tek yönlü bir oyuncu sanıyordum kendisini. yanıldığımı kanıtladı oyunculuğuyla. umarım oscar'ı alır.
en iyi uyarlama senaryo oscar'ını aldı diye hatırlıyorum. iyi film, konu izleyiciyi yormadan özetlenmiş.
cumberbatch'i beğenmeyen birisi olarak bayıla bayıla, biraz da hüzünle izlediğim epey başarılı film. keiracığım zaten her zamanki gibi tatlılıktan ölecekti. böyle bir dehanın, öyle bir zamanda başardıkları, daha da başarabilecekleri varken yapılan muamele/bu tutum ne acı.
2hafta önce izlediğim yalnız şuan hatırlayamadığım ve de trailerına baktığım film.. yaşanmış gerçek bir hikaye olduğundan sevdiğim yegane güzel film. izleyin ve de izlettirin.
alan turing'in hikayesinin anlatıldığı 87’nci oscar ödülleri’nde en iyi uyarlama senaryo ödülü’nü kazanan film.
olağan üstü filmdir. vıcık vıcık diyaloglardan öte bir erkeğin aşkını, sızısını ta derinden hissettiren muazzam yapım. nazilerin enigma adlı şifreli iletişim aracını çözmeye çalışan bir grubun mücadelesi bazında baş karakterin yaşamına ve zekasına şahit oluyoruz. izleyin izlettirin.
gerçekten dokunaklı ve etkileyici film.izlenmesi tavsiye olunur.
bu yılın başinda sinemada izlediğim ve çok beğendiğim,etkilendiğim film.
lgbti tema'lı sayılabilir.
keira knightlnin adamın eşcinsel olduğunu öğrendiği halde evli kalmaya yani sevmeye devam etmesi,hükümetin eşcinselliği hastalıkmış muamelesi yapıp adamı ilaçlarla mahvetmesi çok üzücüydü.
sanırım oscara aday da gösterilmişti.
izlemeyenler,mutlaka izlesinler.
homofobik bilgisayar kullanıcılarına kapak niteliğinde bir film. homofobiksen bilgisayar kullanıp bir de o bilgisayardan nefret söylemi yapmak iki yüzlülüktür.