toplu taşımada kitap okuyan insan

benim sınıflamam şöyle:
- kadın versiyonu: feministtir. feministtir. feministtir. ya da doğacı, çevrecidir. doğal taşlara da merakı vardır kesin. mor renk şile bezinden pantolon giyer ya da oyalı yazma takar. secret'çı olanları da vardır. kimisi yoga ya da pilates yapar. bazıları da bir ipekyol ya da yargıcı kadınıdır, pelinsu falandır adları ve bunlar fi, çi, pi gibi şeyler okur. kendi türünün erkekleriyle kıyaslandığında, toplu taşımada kitap okuyan dişiler daha kaliteli şeyler okur.
- erkek versiyonu: amaç genelde çok ortadadır, eleman ekmeğinin peşindedir. bi de kemik gözlüğü varsa kafasına das kapital atılasıdır, ya da siz murakami'nin 1q84'ünün tek ciltlik olanını da atabilirsiniz. ya da arkadaş toplu taşıma sonrasında vize final neyime girecektir ve vakti yoktur, acele etsindir kitabını bitirsindir. sınavı olmayanlar grubundansa okuduğu kitap 1984, hayvan çiftliği, kürk mantolu madonna, vb. çok satanlar serisinden olur. eğer değilse, takdir edilesidir. işte bu gerçek entel olanıyla karşı karşıyaysanız ve elemanı beğendiyseniz, usulca yaklaşıp "gregor samsa bir sabah uyandığında kendini bir hamamböceği olarak bulur" deyin, o sizi anlayacaktır çünkü kafka her zaman işe yaramıştır denenmiş onaylanmıştır.
zinhar yapamadığımdır. hareket halindeyken belli bir noktaya odaklanamıyorum. yürürken sakız çiğneyemeyen modelin bir üst versiyonu ben oluyorum sanırım.
bunu yapabilen insanlara çok imreniyorum. ne zaman otobüsün içinde kitap okumayı denesem ya da ne bileyim telefonuma baksam anında midem bulanıyor. bi de bunun otobüste ayakta giderken kitap okuyabilen versiyonu vardır ki, ayakta alkışlanasıdır.
ilgi budalası olmakla otobüste kitap okumanın alakasını anlamadım,ve sado mazo ya da erotika türü kitaplar okuduğum zaman kapaklarının açıklığı ya da isimlerinin gözükmemesi için kitap kılıfı kullanıyorum manasız bi genelleme olmuş.
ben bursa çocuğuyum her yerde kitap okurum!!!
istanbul toplu taşıması için zor olan eylemdir. sadece istanbulla sınırlandırmak da yanlış olur bütün metropol şehirlerde de sıkıntılıdır. ama fırsatını bulmuş okuyorsa eğer adam okusun. yeter ki okusun. ne olursa olsun okusun. öküz olmasın. iyi kötü bilinçlensin bir şey olsun yani. dua edin okuma yazma biliyor insanlar. yarın bir gün o da kalmayacak belki.