touhou

team shangai alice adı altında tek kişinin * başı altından çıkan, muhteşem oyun serisi. fena bağımlılık yapan ama bir o kadar da basit grafiklere sahip olan japon oyunlarının fanları da oldukça sıkı bir bağla bağlıdır. ilk 5 oyun pc-engine için hazırlanmış sonraki oyunlar ise windows için tasarlanmışlardır.

serideki her oyun ayrı bir hikayeye sahipken genel olarak gensokyo adlı topraklarda yaşayan çeşitli ırklar ve youkailer * bulunmaktadır. esas karakterlerimiz reimu hakurei adlı bir tapınak bakiresi ve marisa krisame adlı sıradan bir büyücü insandır. oyundaki bütün karakterlerin kız olması da başka ilginç bir durumdur ayrıca. her oyunda reimu ve marisa dan birini seçip (ki bazı oyunlarda ekstra seçilebilir karakterler de mevcut) sorun çıkaran youkailerle karşılaşırız. genel olarak 150den fazla karaktere sahip olmasına karşın bu karakterlerin her biri, kendine ait oyunu/mangası/animesi olacak kadar zengin hikayelere sahiptir.

shoot em up tarzındaki oyunun en önemli özelliği ise herhangi bir shoot em up oyunundan 20 kat daha fazla mermi ile baş etmek durumunda kalmanızdır. bu yüzden curtain fire ya da bullet hell diye de kategorilendirilmektedir.

bütün karakterleri, bölümleri, mermi kompozisyonları, * müzikleri ve diyalogları zun tarafından hazırlanmış oyunların şimdiye kadar piyasaya sürülenleri aşağıda listelenmiştir;

pc-98 için;
th01 highly responsive to prayers
th02 story of eastern wonderland
th03 phantasmagoria of dim.dream
th04 lotus land story
th05 mystic square

windows için;
th06 embodiment of scarlet devil
th07 perfect cherry blossom
th07.5 immaterial and missing power
th08 imperishable night
th09 phantasmagoria of flower view
th09.5 shoot the bullet
th10 mountain of faith
th10.5 scarlet weather rhapsody
th11 subterranean animism
th12 undefined fantastic object
th12.3 touhou hisoutensoku
th12.5 double spoiler
th12.8 fairy wars
th13 ten desires
th13.5 hopeless masquerade