transseksüel kadına seni muayene etmem diyen doktor

fatma hut adındadır. transların hastanelerde yaşadıkları sorunlar bitmek bilmiyor. hatırlarsanız ali arıkan ı da benzer bir sebeple kaybetmiştik.

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=16233
hipokrat yemini eden, yeri geldiğinde, acil durumlarda hayvanları bile tedavi eden bir meslek grubunun yüz karası bireyi. demek ki insanları kafasındaki yobaz düşüncelere göre tasnif edip kendince ötekileri hayvan olarak bile görmeyen doktorlar varmış. okumuş etmiş koskoca!!! doktor olmuş bir de.
tıpkı sözlükte olduğu gibi "ötekileştirilmiş" bireyin maruz kaldığı durum . * *
her şey bir yana nasıl okumuş da doktor olmuş ya da tam olarak neresiyle okumuş merak edilesi doktor.
(bkz: cehalet)
hipokrat yeminini götüyle etmiş insan kasabıdır.
idrak yolu tıkanıklığı doktor, mühendis dinlemiyor ülkeyi ve bizleri salgın gibi kırıp geçiyor. belli ki doktor kendinde olmayan güzelliği onda görünce kıskanmış hasbam. bir kaç latince zırvalık ve üç kulluvalla bir elham fraksiyonundan doktor olduğu çok açık. suriyede cihad militanarına feda edilesi cinsten. allahın izniyle fatma hut'u suriyeye sex cihadına gönderme kampanyasını başlatıyoruz. el atın ey cemaat...
tıp bu gibi çürük yumurtalara sahip olmamalı. insan gerçekten kabullenemiyor. o zihniyete sahip doktor bir erkek olsaydı belki de aşağılık tacizci yüzünü gösterecekti?

yabancılara nazik ve saygılı davranmaya dikkat ediyorum tabiki. tamam o noktada belki biraz kırık konuşuyorum*. en son muayene olduğum dahiliye uzmanı tarafından üstü kapalı birşekilde eşcinsel olup olmadığım yoklandı. "değişik bir hayat tarzın var mı?" diye badem bıyığının altından hafif bir sırıtışla gerçekten açık vermemi bekledi. sorduğu saçma sapan soruyu anlamamış gibi davrandım. ve biran önce oradan kaçmaya baktım.

böyleler işte anacım. zalım dünya.
doktor gözüyle bakıldığında aslında biraz abartılmış olaydır, gerekçeleri de şu şekildedir:
birincisi sanıldığı gibi doktor her başvurana bakmak zorunda değildir, acil olmayan durumlarda hastasına bakmayı red edebilir, insan hakları açısından bu doktora tanınması gereken bir haktır belirli bir grubun hakkını savunurken diğerlerini göz ardı etmemiz yanlış olur. acil durumda olmayan bir hastaya yardım etmeyi red etmek hipokrat yeminine de aykırı değildir.
ikincisi başvurulan uzman kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır, bu kişiler kadın genital organları üzerine ihtisas yapmış insanlardır, her ne kadar bu insan psikolojik ve hukuki açıdan kadın olsa da, biyolojik olarak kadın genital organlarına sahip değildir, bu durumda ilgili uzman tarafından muaynesi mantıksız ve gereksiz olacaktır.
başvurulan uzmanın yanlış tavrı veya olayın büyütülmesi olayın buralara kadar taşınmasına sebep olmuş durumdadır.
olayı araştırmadan, düşünmeden ve üşenmeden konuşmaya bayılan bir millet olduğumuzu sular üstüne çıkaran başlık

(bkz: evlere şenlik başlıklar)
homofobik doktordur. onca hastayı iyileştirirken homofobiklik gibi bir hastalığa yakalandığı aşikardır. aslında doktoru da suçlamamak lazım, nereden bilsin. doğar doğmaz homofobik yetiştirilen bir toplumun içerisinde yaşıyor. lakin yine de ağzına kepçe ile vurulmalıdır, "noldu senin hipokrat yeminine" diye hömkürülmelidir. güya okuyup adam olmuşlardır.
yani anlayamıyorum. 6 senelik tıp eğitimi içerisinde bu insanlar hiç mi bi şey öğrenmiyolar tıbbın amacı vs hala gelip ' durumunuzu tasvip etmiyorum' diyebiliyor. nerede o kadar gördüğün tıp eğitimi, insan vücudu bilmemne ufkun genişlemesi, nerede bu örümcek kafalı bağnaz tutum ya. spider hut seni
doktor haklarını bir yana koyarsak ve sağlık hizmetlerinde homofobi/transfobi bağlamında düşünürsek -ki bu daha büyük bir sorundur bence- hekimlerin sandığımdan büyük bir kısmı böyle bir tepki verecektir sanırım. tıp eğitiminin olayla maalesef alakası yok, tıp fakültelerinde cinsel yönelim/cinsiyet kimliği farklılıklarına karşı nasıl bir tutum sergilenmeli, hasta nasıl karşılanmali, hasta öyküsü nasıl alınmalı vs bu özelde bir eğitim yok. hal böyle olunca hekimler kötü davranmak istemeseler dahi yanlış bir tutumla hastayı kırabilir, küçük düşürebilir, hastaneye tekrar basvurmasina engel olabilir vs. yazık. kisisel bir çabayla kazanacaz bu becerileri artık. yine diyorum, müfredata koyun cinsel yönelim farklılıklarını, sağlık hizmetlerinde görünür kılın, kılalım ! gerci hastalık gibi gösterilmemesi, genetik çalışmaların vs derste gösterilmesi de bir adımdır ama yetmez..
istenmeyen ama olağan bir durumdur, daha kötüsü olarak doktorun : transseksüelsin gel seni tedavi edeyim kurtul şeklinde yaklaşımı da genel kanılar arasında..
türk tabipler birliği tarafından kendisine 90 tl ceza kesilmiş ve kınanmış. bilimsel düşünüp hipokrat yeminine sadık kalan doktorların hala olması sevindirici.
bu zamanda hala transfobik doktorların bulunması ne acı.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/03/2...