true detective

başrollerde woody harrelson, matthew mcconaughey ve michelle monaghan'ın yer aldığı, 9.3 imdb puanına sahip polisiye dizi.

dizi, 95 yılında louisiana'da geçiyor. marty (harrelson) ve yeni atanan ortağı rust (mcconaughey), bir ormanda bulunan, dini/ayin içerikli bir cinayeti çözmeye çalışıyor sezon boyunca. dizi 8 bölümden oluşuyor ve her bölümde, davaya ilişkin farklı bir unsur, gelişme işlenerek gizem perdesi aralanmaya çalışılıyor. dallas buyers club ile oyuna geri dönen mcconaughey ile her zamanki woody harrelson diziyi götürüyor. biraz yavaş ilerlese de, aslında çekim teknikleri/geçişler, dahası müzikleri ile epey izlenebilitesi yüksek bir yapım. sırf o enfes starring'i için bile izlenebilir.

sezon 1 trailer -


yapılan açıklamaya göre her sezon, ahs gibi farklı bir cinayet, farklı oyuncular ile işlenecek-imiş. 21 haziran'da başlayan ikinci sezon ile kadro colin mcfarrell, rachel mcadams, taylor kitsch, vince vaughn'u içeriyor.

sezon 2 trailer -
öncelikle şunu demeliyim: rust cohle'un askerleriyiz.

bataklık, sıcak, amerikan taşrası, amerikan taşra dindarlığı, amerikan yerlisi inanışları, karayip büyüleri vb.

ilk sezonun demirbaşları bunlar. daha önce böyle şeyler gördük diyenleri duyar gibi oluyorum. aslında olmuyorum da hadi biliyorsunuz gibi yapayım bari. her neyse; oyunculuklar, mekanlar filan on numara. izleyin.
ikinci sezon kesinlikle bir ilk sezon değil. ilk sezondaki cinayet çok daha mistik ve karanlıktı, bu resmen mafyanın gönül eğlendirmesi. colin farrell hatrına izledim yine de.
bilhassa ilk sezona bayılmasam da, ikinci sezonunu bir o kadar beğendiğim, 3.sezonu hala muallakta olan güzide yapım.

http://www.independent.co.uk/arts-entert...


--- spoiler ---

ilk sezonda aktif bir seri katilin peşinden koşarken bu sefer california'da gerçekleşmiş ancak kimin, neden yaptığı bilinmeyen ve araştırdıkça daha da derinleşen bir hikaye izledik. şahsi rachel mcadams beğenim bir yana; colin farrell, vince vaughn hepsi döktürmüş resmen her bölümde. her yerde olduğu gibi amerikan sistemindeki yozlaşmayı, iyinin ne kadar iyi-kötünün ne denli kötü olduğunu ince bir çizgide gitgellere güzel sunmuşlar 2.sezonda. birinci sezondaki efsane açılışını bu sezonda yine bir o kadar başarılı, sözleri dikkatle dinlenesi bir açılış ile devam ettirmiş.

ayrıca lera lynn gibi bir mükemmel sesten beni haberdar eden yapımdır. dinleyin, dinlettirin!

--- spoiler ---
isminin hakkını vererek gerçek dedektifliği bütün detaylarıyla önümüze sunan dizi. ipuçları bir yere bağlanmayabilir, alakasız çıkabilir, bambaşka bir olaya götürebilir, gözden kaçabilir; hepsinin örneklerine rastlıyoruz dizide. ana hikayeden uzak dursalar da karakter gelişimine gerçeklik açısından katkısı büyük olmuş.
1. sezon sinematografisi ve southern gothic teması ile öne çıkarken 2. sezon şehir ve mafyalaşma üzerinde polisiyeye ağırlık vermiş daha çok. oyunculuklar iki sezonda da çok başarılı fakat ben 2. sezonu daha bir keyifle izledim oyuncu tercihimden dolayı.

--- spoiler ---

-taylor kitsch'in gizli gey karakteri sürpriz oldu. karakteri sanki fazla abarttı bu mevzuyu, tabi taylor'ı gey olarak izlemek hoş oldu her türlü.
-rachael mcadams 1. ve 2. sezon dahil dizideki en sevdiğim dedektif oldu açık ara. gizli partiye sızdığı sahneler inanılmazdı. o yüksek kafayla yapılı herifi kesip biçince falan çığlık atmıştım zevkten.
-colin farrell çok üzdü sonda. zaten öldü daha da kötü bir son için neden bu kadar uğraşıldı yazık ya.

--- spoiler ---
bu filmde mcconaughey'nin oynadığı karakteri oldukça beğendim.
şahsın oyunculuğunu sevdiğim için izlemek istedim zaten. telaffuzu aksanı ve konuşma tarzı oldukça güzel.

üstteki entrylerde de değinildiği üzere amerika'nın da taşrasını ayaklarınıza kadar getiriyor. uzaya çıkanlar da bu ülkede bu tür manyaklıkları yapanlar da...

fazla karakter temalı film izleyenlerin * hüsranı şu: mcconaughey özünde dindar bir insan (oskar konuşmasında öyleydi yani)
çağrı filminde hz hamza'yı oynayan anthony quinn müslüman olmamasına gibi *

insan kendini kandırılmış hissediyor.