tsk iç hizmetleri yönetmeliği saç ve makyaj hükümleri

sarı saçtan kestane saça, puradan eye liner'a kadar ıncık cıncık her türlü bayan makyaj ve kozmetik uygulamalarını düzenleyen enteresan yönetmelik. okudukça yarılmalık kopup ölmelik cinsten kendileri. 83. madde aynen şöyle:

"b) (değişik: rg-25/06/2002-24796) bayanlar:

subay, askerî memur, askerî okul öğrencileri ile devlet memuru bayan personelin makyajı, aksesuar ve saç tuvaletine ilişkin esaslar aşağıda belirtilmiştir:

1) anılan personel, dikkat çekici ve aşırı olmamak koşulu ile makyaj yapabilir. yüze, kahverengi tonlarda hafif fondöten veya pudra sürebilir. göz için, hafif olmak koşulu ile pastel renklerde göz farı ve eye liner; dudak boyası olarak da, hafif ve uygun tonlu ruj ve lipe liner kullanabilir. tırnaklarına, açık renk oje sürebilir ve manikür yaptırabilir. evlilik yüzüğü, bir veya iki adet olmak üzere bilezik veya yüzük ile birlikte şekil ve ebatları türk silâhlı kuvvetleri kıyafet yönetmeliğinde belirtilen tek tip küpe takabilir.

2) saç tuvaleti :
a) bayan subayların saçları, isteğe bağlı olarak kısa veya uzun olabilir. kısa saçlar, düz veya dömigarson olarak kesilebilir; ancak, saç boyu, ensede ceket yakası hizasını geçemez. saçını uzatmak isteyen bayan subaylar ise, yan topuz yaparak aksesuarsız toka ile veya topuz filesi ile saç boyu ceket yakası altına düşmeyecek şekilde, ayrıca, saç renginde aksesuarsız toka ile saç uzunluğu ceket yakasından itibaren 15 santimetreyi geçmeyecek şekilde saçlar, isteğe bağlı olarak örülerek veya örülmeden toplanabilir. saçlar doğal renginde veya koyu sarı, kestane ve siyah renklerde boyatılabilir. ancak, perma ve röfle yaptırılamaz. alında, şakak ve yanaklarda bukle veya benzeri süs yapılamaz; saç düşürülmez; gereken hâllerde saçlar, saç renginde aksesuarsız toka ile toplanabilir.
b) bayan askerî okul öğrencileri, saçlarını isteğe bağlı olarak bayan subaylarda olduğu gibi uzatabilirler. ancak; boya, perma ve röfle yaptıramazlar.
c) devlet memuru bayanlar, arzuya bağlı olarak saçlarını uzun veya kısa kestirebilirler. bayan subayların saç modellerine, ilâveten perma ve röfle yaptırabilirler, saçlarını omuz üzerine serbest olarak bırakabilirler."
herkes boya küpü maşalla. kalmadı sade makyaj yapan piremsesler ühü.
bu yönetmeliğe uyulmadığını bizzat askerlik yaptığım komutanlıkta gördüm. valla gayet de frapan denilebilecek şekilde girip çıkardı kadın subaylar da memurlar da. erkek ve kadın subayların kalabalık olduğu bir komutanlıkta askerlik yapınca şaşırıyorsun tabi. abovv bir de dedikoduları var bunların evlerden ırak. kadınlı erkekli yapmazlar mı bir de off yani. lan bu yorumdan dolayı bana bişey olmaz di mi. sevdim ben hepsini valla bak. en güzel askerlik benim askerlikti valla.