türkiye'deki tepkisizliğin temel sebebi

yaşam mücadelesi, karın tokluğuna çalışan sömürülen bir halk, kötü eğitim sistemi vb... aileden itibaren alışılagelmiş güçlüye itaat etme kültürü toplumdan dışlanmamış ve karnını doyurabilen bir birey olmak için, koyun sürüsüne dahil olmak.
tepki verince bi şey olmaması, ya da daha kötüsü tepkinin hapisane, dayak, linç, pala, sopa, osmanlı tokadı gibi araçlarla geri dönmesi ve aptala döndürülmek, bir de tepki gösterilen mercinin zaten tepki gösterilen olayın baş rolü olması genelde. kimi kime şikayet edicez? hiçbi şey değişmiyor. o yüzden uyuşturulmuş gibi dizilerle yarışmalarla yaşamaya devam.
sikilmeyi seven bir toplum olması. dünya üzerinde yoktur böyle bir millet.
tepki gösterildi de ne oldu sanki? hala gösteriliyor sosyal medya aracılığı ile. ne oluyor? zamanında direndi insanlar, özgürlükleri için dediler artık sabrımız taştı yeter dediler ama noldu yine cop yediler, yine gözaltılarda insanlar kayboldu ya da sokakta bile isteye öldürüldüler. hiç yoktan başımıza gazelden bir destan ördüler. 40 yıl başımıza kakacaklar. bu millet niye tepki versin ki artık? zaten başoğlu baş tahterevalliye binmediği sürece tepki verirse başına kötü şeylerin geleceğini mantıklı her insan gibi bildiği için kimse öyle büyük kitleli tepki vermez bundan sonra. biraz da yalanı ortaya çıkanların, kandırılanların taraftarları versin tepkiyi. gerçi onların da bir halt edeceği de yok da işte belki uyanırlar diyor insan. çiftçinin, tarımın, köylünün, memurun, askerin, özel çalışanın, kadınların, kız çocuklarının, eğitimin, kalitenin, öğrencinin, üniversitenin, ahlakın... herşeyin içine sıçtılar, bırakıp hadi siz uğraşın dediler. hala aynı şekilde devam ediyorlar. birey olarak ben niye tepki vereyim? boşverin sikilmeye devam, elbet o sik kırılacak bir gün, içimizde kalacak. o zaman hesaplaşırız.
gık desen vatan haini ilan ediliyorsun. vatan ve hain kelimeleri geçince de önünü arkasını düşünmeden saldıracak tipler mevcut bu ülkede. kadın hakları diyorsun çocuk hakları diyorsun eşitlik adalet diyorsun ırkçılık olmasın diyorsun dini ayrımcılık cinsel yönelim ayrımcılığı olmasın doğa katledilmesin diyorsun vatan haini ilan ediliyorsun. sen kötülüklere işaret edip adalet aradıkça bizde böyle şey olmaz laflarıyla tekrar acı çektiriliyorsun. meselelerin konuşulduğu, çözüm arandığı bir ülkenin vatandaşları olmak yerine ensende devletin nefesini hissediyorsun. kırmızı çizgilerle harç karılıyor sürekli ve bu vatan harcıyla cezalandırılıyorsun. pek çok insan da bu yüzden sesini çıkaramıyor, kamusal alanda konuşulmak yerine evde, arkadaş ortamında konuşuluyor her şey. medya üç maymunu oynuyor, sermaye ne zaman neyi göstereceğini iyi biliyor. sesini çıkarabilecek sağlam eleştiren insanlar da umutsuzluk içinde. yine de cesur insanlar var . umarım bu cesaret hepimizi sarar. birlikte öğrenerek güçleniriz.
adalet ve hukuk sisteminin çökmüş olması ve tepki veren herkesin sindirilmiş olması.

(bkz:nefret edilen bir ülke)
kraldan çok kralcı olanlarla hep 50 liralık benzin alanların aynı kişiler olması.kalanlarında algı operasyonuyla tepki vermesinin yasaklanması.
(bkz:korku imparatorluğu)