venus in furs

jesus franco'nun istanbul'da geçen sayko gerilim kültü(1969) istanbulda çektiği eşsinsel korku filmleri ile tanınan yönetmen bu kez öldürülen bir kadının izinden giderek karmaşık ilişkileri ortaya çıkarıyor.

yönetmenin 60ların ortasından 70lerin sonuna kadar yönettiği çoğu filmde olduğu gibi, bu filmde de psychedelic rock, homoseksüellik bilhassa lezbiyenlik ve cinsel şiddetin enteresan örnekleri var. sinema ustası klaus kinski, seks ve avangard dişilik kaynağı maria rohm gibi yönetmenin vazgeçemediği 2 oyuncusu, bu filmde de görücüde.bir başka eşcinsel istanbul öyküsü için:
(bkz: vampyros lesbos)
1967 tarihli efsanevi the velvet underground and nico albümünden bir lou reed bestesi. the velvet underground'u bu kadar farklı kılan neydi sorusuna verilecek örnek eserlerdendir. eser mazoşizmin babası olarak kabul edilen leopold von sacher-masoch'un kürklü venüs romanını temel alır. john cale'ın damardan icra ettiği kapkaranlık viyola solosu dinleyeni donduracak derecede ürkütücüdür. nakaratında şöyle bir dize bulunmaktadır: "different colors made of tears"...