yeni protokol düzenlemesi

generallerin gerilere, diyanet işleri başkanının 51. sıradan 10. sıraya alınması en dikkat çeken değişiklik. *

detaylar şöyle;

2 eylül darbesi'nden sonra oluşturulan devlet protokolü sıralaması değiştirildi.

sabah gazetesinde yer alan habere göre; protokol listesinde yer alacak grup sayısı 82'den 35'e indirildi.

yeni listede, ankara'daki her kurum ve kuruluştan birer grup yer alması esas alındı.

protokolde en göze çarpan değişiklik diyanet işleri başkanı'nda yapıldı. eski listede 51'inci sırada olan diyanet işleri başkanı 10'uncu sıraya yerleştirildi.

cumhuriyet'in ilk yıllarında da tbmm reisi, hükümet reisi, ordu reisi, yargı reisi ve diyanet reisi, atatürk'ün hemen solunda yer alıyordu.

dışişleri bakanlığı tarafından hazırlanan yeni listenin cumhurbaşkanı abdullah gül tarafından onaylanarak 19 mayıs törenlerinde uygulanması bekleniyor.

yeni devlet protokolü'ndeki bazı değişiklikler şöyle:

yeni listede de genelkurmay başkanı 3'üncü sırada yer alacak. eski listede 10'uncu sırada yer alan kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları yeni listede 15'inci sırada yer alacak.

eski listede 11'inci sırada yer alan orgeneral ve oramiraller de artık 23'üncü sırada yer alacak. tuğgeneral ve tuğamiraller ise yeni listeye alınmadı.

eski listede olmayan sivil toplum kuruluşlarının başkanları girdi. stk başkanları devlet protokolü'nde 35'inci sırada yer alacak.

61'inci hükümette kadroya giren "bakan yardımcıları" da yeni protokol listesindeki yerini 19'uncu sırada aldı. başbakan yardımcıları ise yeni listede 7'inci sırada yer alacak.

eski listede 35'inci sırada yer alan başbakanlık müsteşarı yeni protokolde 18'inci sıraya çekilerek bakan yardımcılarının üstünde yer aldı. böylece başbakanlık müsteşarı efkan ala, 26'ıncı sırada yer alan diğer müsteşarlardan ayrıldı.

yeni listeye kanun hükmünde kararnameyle kurulan kurum başkanları da girdi. böylece "afet ve acil durum yönetimi başkanlığı" da (afad) protokolde yer alabilecek.

yeni listede ilk 10 şöyle oldu:

1-tbmm başkanı
2-başbakan
3-genelkurmay başkanı
4-ana muhalefet partisi lideri
5-eski cumhurbaşkanları
6-anayasa mahkemesi başkanı
7-başbakan yardımcıları
8-yargıtay birinci başkanı
9-danıştay başkanı
10-diyanet işleri başkanı

kaynak: trt haber
yine transfobik olmuş olan bir sıralaması vardır. bülent ersoy'un yeri yine belirtilmemiş.**