yeni torba yasa

dün gece yeni çıkan torba yasa ile yeni vergi düzenlemeleri ve rtük'ün internet yayınlarını denetleme yetkisi resmen kabul edildi. kabul edilen torba yasa içinde hayatı etkileyecek olan düzenlemeler kısaca;

-rtük'ün internet yayınlarını denetleme yetkisi ile birlikte youtube üzerinde yayın yapan kanalları ve netflix gibi internet yayını yapan özel kanalları denetleyecek olması sosyal medya üzerinde olumsuz etkiye sebep oldu.

- net asgari ücretlilere, bu yılın ocak ayında maaşının net asgari ücretin altında kalması halinde, bu durumu telafi edecek şekilde asgari geçim indirimi sağlanacak.

-elektrik motorlu otomobil, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, arazi taşıtı ile motosikletler motorlu taşıtlar vergisi kanunu kapsamına alınıyor. bu araçlar muadil araçların yüzde 25'i oranında vergilendirilecek.

-şeker üretimi kotalarını bakanlar kurulu belirleyecek.

-konutların çatı veya cephelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretimi amaçlı kullanılması teşvik edilecek. kurulacak üretim tesisinin kurulum gücü 10 kilovatı geçmeyecek, üretim ve tüketim tesisi aynı noktada olacak.

-sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik fonu gelirlerinden engellilere ve yaşlılara yönelik hizmetlere tahsis edilebilecek yüzde 5'lik kısmın kullanım alanı ve usulleri yeniden belirlenecek.

-madenlerdeki kazalarda hayatını kaybedenlerin ailesine istihdam sağlanacak.

-2020 sonuna kadar işe alınan sigortalılar nedeniyle ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenleri için 12 ay süreyle, gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği teşviki getirilecek. imalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinde ilave işe alınacaklar için daha yüksek tutarda sosyal güvenlik primi desteği sağlanacak.

-ölüm aylığı alan hak sahibi çocuklardan, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaş, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan ve öğrencilik nitelikleri devam edenlerin, hizmet akdine tabi çalışmaları durumunda ölüm aylığı hakkından yararlanabilecek.

-akkuyu nükleer güç santrali projesi ve japonya ile imzalanan nükleer enerji santrali yatırımları, bakanlar kurulu kararıyla yürürlüğe konulan yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar'da öngörülen teşvik ve desteklerden yararlanabilecek.

-işverenleri aracılığıyla otomatik olarak bir bireysel emeklilik planına dahil olan çalışanların, iki ay içinde sözleşmeden cayma hakkını üç katına kadar artırma yetkisi verilecek.

-kendisine ait bir konutu olmayanlar, ilk ve tek konut satın almaları halinde desteklenecek. konut hesabı sisteminin daha etkin hale getirilmesi için, konut alımındaki yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarılacak.

-çeyiz hesabında devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkartılacak.

- ek ders ücreti karşılığında görev yapmış öğretmenlere sözleşmeli personel olma fırsatı tanınıyor.

-askeri yüksek idare mahkeme kararlarına yeniden yargılama yolu açılıyor.

sonuç itibarı ile internet üzerinde daha fazla sansürle hatta erişime engellemelerle karşılacağız. muhtemel çıplak sahnelerin bulunduğu dizi ve yayınlar platformlardan kaldırılacak. netflix üzerindeki çoğu dizinin bu tarz sahnelerden dolayı erişimine engel koyulabilir.
madenlerde ölen şçilerin ailelerine istihdam sağlamak yerine, işçilerin ölümlerini engellemek de hiç akıllarına gelmiyor. her madenin yeni açılan her galerisine yaşam odası koymak ve galeri destek sistemlerini değiştirmek için bütçe ayırmak zor geliyor devlete. iş güvenliği sıfır...
işverenler prim destekleriyle daha fazla işçiyi sömürüp üzerinden dah afazla para kazanabilecekler. yine işçiyi koruyan her hangi bir düzenleme yok.
yenilenebilir enerjiye ayrılacak bütçeyi artırmak ve daha fazla yayılması için teşvik etmek yerine nükleer faciayı burnumuzun dibine memleketin en güzel noktalarına sokuyorlar.
öğretmenlere kadro vermek yerine hala sözleşmeli olarak çalışmalarını reva görmekteler.
çeyiz katkısı ile hala evlenmeyi destekliyorlar. daha fazla evlenmemizi istiyorlar. daha fazla evlenelim ki başımızı kaldıramayalım borçtan harçtan ki onlar da daha fazla hakimiyetleriini sürdürebilsinler.
askeri her türlü faaliyetin içine ettikleri için tv'lerde halen asker dizileri revaçta, yıkılan itibarı düzeltme çabaları hat safhada. mahkemeleri de sivil mahkemeler gibi tahakküm altına alacalar.
yine lehimize çıkan hiçbirşey yok yazık. bu adamları biz, bize hizmet etsinler, ülkenin itibarını ve yaşam standartlarımızı yükseltsinler diye seçiyoruz. onlar anca kendi yaşan standartlarını düzeltmek için uğraşıyorlar. yazıklar olsun be.