yeni zelanda

bir çok güzel ve de önemli filme plato olan doğası ile benı cezbeden bi ülke..sinema gelirleri sanırım türkiye ekonomisi kadar vardır..türkiye de çok uygun bi ülke olmasına rağmen kültür ve turizm bakanlığından izin çıkmadığı için en son truva filmi malta'da çekildi ve de milyon dolarlık bi bütçe biraktı malta'ya..
başlığı görünce servet-i fünun'a bağladım ama sinema yönüyle ele alınmış.aynı zamanda tevfik fikret, mehmet rauf gibi servet-i fünun yazarlarının yerleşmeyi düşündüğü hayal ülke, yeşil yurt.
bırak yeni zelanda'ya gitmeyi abdülhamit'in istibdat dönemi nedeniyle istanbul'un dışına bile çıkamamış adamlar o ayrı.
doğal güzellikleri dillere destan olmasına rağmen genç nüfusu bir türlü elinde tutamayan ülke. yeni zelanda'lı gençlerin çoğu ülkeleri çok sıkıcı olduğu için göç ediyorlarmış. tabi bu yüzden de ülkede bir istihdam açığı söz konusu ki bu da türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülkenin gençlerine yarıyor.
dutch yani hollanda dilinde "yeni deniz ülkesi" anlamina gelir. hollandali gemici abel tasman, ve tayfalari,1642 yilinda adalara ayak basan ilk avrupalilardir. hollandada bulunan zealand bölgesine benzettikleri için bölgeye bu ismi vermislerdir.
bugün itibariyle eşcinsel evlilikleri legal hale getiren ilk asya-pasifik ülkesidir.
hayvanların ''duygusal varlık'' olduğunu anayasal olarak kabul edip, artık kozmetik şirketlerine hayvanları telef ettirmeyecek ülkedir.
düne kadar eşcinsel ilişkinin suç olduğu ülke. fakat bu ilişki iki erkek arasında suç oluyorken, iki kadın arasında yaşandığında suç olmuyordu. ülkenin adalet bakanı eşcinsel erkeklerden özür dileyerek ülkede eşcinsel ilişkilerin suç olmaktan çıkarıldığını duyurdu.

http://asdilgbti.ayisozluk.com/2017/02/1...
bugün cami saldırısı ile gündeme gelen ülke.

saldırı görüntülerini bilgisayar oyunu gibi çekip facebook'tan canlı yayınlamışlar. kurbanların tamamı göçmen ve mülteciler
sanırım konu pekte gündemde kalmadı bunu ülkenin medyasından mı kaynaklı yoksa kişilerin fikirlerinden mi bilmiyorum ama ben fikrini beyan etmek isterim;
öncelikle olaya din algısı ile yaklaşmak istemiyorum her şeyden önce 49 mahsum silahsız sivil insan öldürülmüştür bu bir insanlık suçudur
bir ikincisi; neden islamafobi var bunu sorgulamak lazım? neden insanlar islamdan bu kadar nefret edip korkuyor? bu kimin suçu bizim mi? yada aile eğitimin temeli diyen insan”larda mı sırf bu yüzden kalbimize inandıkları dini fikirler empoze edemeyen ebeveynlerde mi?
dünyanın en ölümcül seyahat vizesiz şartları olan ülke. tr vatandaşları için kıbrıs rum kesimi hatta ermenistan bunun yanında kanatlı melaike. öncelikle uluslararası standartlarda ingilizce konuşabildiğinizi resmi olarak belgelemeniz gerekiyor. ingilizce yeterlilik sınavlarından sadece bazıları kabul ediliyor. ülkeye yaşlı turist de kabul edilmiyor yıllık sayı olarak ve yaş olarak ziyaretçi kotası var. gerçi bunu anlamak mümkün yaşlı nüfustan bikmislar ülkede genç nüfus yok. banka hesabınızda nakit olarak yüklü bir parasal servetiniz olduğunu da belgelemeniz gerekiyor. ülkeye turist olarak da gitseniz orada işçi sıfatı ile çalışma zorunluluğu var yani kaldığınız süre boyunca aynı zamanda işçi olarak bir süre geçirmeniz gerekiyor. bu yüzden ülkeye girdiğiniz an istenilen ilk şey yeni zelanda'da bir vergi numarası alıp banka hesabı açmanız. hadi her koşulu yerine getirdiniz diyelim size verilen çiftçilik, garsonluk, temizliklikçilik gibi görevleri yapmadan ülkeyi turist olarak gezemiyorsunuz. yeni zelanda fetişiniz varsa şartları zorlayıp gidin derim bunun yerine zelanda'ya çok benzeyen izlanda'ya gitmek daha mantıklı gibi. bence zelanda'yı izlanda'yı bosverip bali, samoa adaları, fiji ya da seyşeller'e gidin derim pişman olmazsınız.