zenne

3 yıl önce gay olduğu için babası tarafından öldürülen üniversite öğrencisi ahmet yıldızın hayat hikayesinden yola çıkılarak yapılan film.

2011 in mart ayında çekimlerine başlanacak olan ve nisan ayında çekimlerinin tamamlanması düşünülen filmin senaryosunu m.caner alper yazdı.

yönetmenliğini m.caner alper ve mehmet binay ın yapacağı kerem can, erkan avcı, giovanni arvaneh, rüçhan çalışkur, tilbe saran, ünal silver, tolga tekin, jale arıkan, erdal yıldız, esme madra, hülya duyar, aykut kayacık, yvonne rosenbaum amberin zaman, banu güven ve piyale madra nın oyuncu kadrosunda bulunduğu zenne, imkansız bir üçlü nün dostluk öyküsünü anlatacak.

daniel, türkiyenin değer yargılarını çok tanımayan ve 1 yıllığına istanbula gelen bir alman fotoğrafçı. renklerini gizlemekten sakınmayan, ailesinden koşulsuz destekle koruma gören ve istanbulun dans klüplerinde zennelik yapan can ve doğulu, muhafazakâr bir ailenin çocuğu olan ahmet. birbirleriyle dostluk, aşk ve anlayışla birarada yaşamayı başarabilen üçlünün karşısına çıkan töre, devlet ve muhafazakar aile değerleri...

filmin senaryosu, 2008 yılında öldürülen ahmet yıldızın gerçek hikayesinden esinlenilerek kaleme alındı.

ahmet yıldız ı kurtlar vadisi pusu ve sakaya fırat dizilerinde de oynayan erkan avcı canlandıracak.

film eylül 2011de festivallere gönderilmeye başlayacak.

davası devam eden ahmet yıldız cinayetinin yargılanmasında henüz bir ilerleme kaydedilmedi. cinayet zanlısı olarak yargılanan yıldız ın babası hâlâ yakalanmadı.

facebook sayfaları:

http://www.facebook.com/zennethemovie
43. altın portakal film festivalinde 12 film arasında yarışacak olan filmdir. tanıtımda ahmet yıldızın hayat hikayesi, gösterişli sahneleri ve dramatografisi ile dikkat çeken bir filmdir.
twitterdan filme övgüler yağıyor. antalya ayakta alkışlamış, eğer jüri de halk gibi değerlendirirse, ödüllerı süpürecek gibi.
kendi adıma böylesine bir hikayenin böylesine güzel bir projede yer almasından dolayı oldukça heyecanlıyım. . bu akşam 48. altın portakal film festivalinde ödül alması beklentisi içerisindeyim. akşama doğru film ekibi yekta kopanın sunduğu gece gündüz kültür sanat programına konuk olmuşlardır. konuşulanlardan anladığım kadarıyla festivalin favorisi olarak gösterilmektedir. fakat jüri üyelerinin nasıl bir bakış açısı sergileyecekleri merakla beklenmektedir. gösterişli, özenli ve etkileyici sıfatlarına layık görüldüğünü bir çok kez duyduğumdan izlemek için sabırsızlanıyorum hatta şu anda izleyenleri bir nebze olsun kıskanıyorum.
zenne ekibi şu an 48. altın portakal film festivalinde kırmızı halıdan geçmektedir. ntvde canlı yayınlanmaktadr.
siyad ulusal uzun metraj film ödülü aldı
şu an siyad ulusal uzun metraj film ödülünü 48. altın portakal film festivalinde almış filmdir. ödül konuşmasında 2 yıl önce kültür bakanlığının desteğe uygun, bulmayıp ödenek ayırmayı reddettiğinden bahsetmişlerdir. ahmet yıldızın ruhu şad olsun diye yapıldığından ödül konuşmasında bol bol bahsedilmiştir. * artık kimliklerimizi saklamadan yaşayacağımız bir dünyada olmak istiyoruz diye sözlerini tamamlamışlardır.
şu an erkan avcı zenne filmindeki performansından ötürü en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü 48. altın portakal film festivalinde almıştır.
şu an tilbe saran zenne filmindeki performansından ötürü en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü 48. altın portakal film festivalinde almıştır. ödül konuşmasında -vicdan kanla temizlenmez sanat toplumun vicdanıdır- demiştir.*
şu an norayr casper zenne filmindeki performansından ötürü en iyi görüntü yönetmeni ödülünü 48. altın portakal film festivalinde almıştır. ödül sahibinin kanadada yaşadığından ama kökenlerinin türkiyeye dayandığından bahsedilmiştir.
ilk defa izlemediğim bir filmin aldığı ödüller için bu kadar seviniyorum.
mesaj net:

"namus kanla temizlenmez"
şu an zenne filmi en iyi ilk film ödülünü 48. altın portakal film festivalinde almıştır. ödül konuşmasında ilk gösterimi sırasında 4-5 dakika ayakta alkışlandığından bahsedilmiştir. seyirci desteğine minnet sunulmuştur.*
zenne filmi en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi görüntü ve en iyi ilk film olmak üzere toplamda 4 kategoride 48. altın portakal film festivalinde ödüle layık görülmüştür. bende izlemediğim bir film hakkında ilk kez bu kadar heyecanlıyım. bizim hikayemizin de bir parçası olduğundandır sanırım. tek farkla biz hayattayız. keşke böylesine bir konu olmasaydı da film yine bizden olan umut dolu bir hikayeyle yapılmış olsaydı. ödül töreni sırasında gördüğüm kadarıyla film sayesinde bizi bilmeyenlerin, bilip de susanların, görmezden gelenlerin bizi kucaklarlarmış, anlarmış gibi hissettiğini düşündüğüm için güzel hisler taşıdım. buruk ama bu bile bir şeydir.
zenne filmi bu kadar ödül aldıktan sonra, sinemalarda mutlaka gösterime girmeli. tabiki bu şuanda yapılacak gibi görünmekte. lakin bu filmi izlemeye gidecekler için daha şimdiden bir baskı oluşturulmuş durumda. bu baskı sayesinde gizli olan eşcinsellerin filmi izlemeleri korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. ben ailemle gidip izlemeyi planlıyorum ve tavsiyem şudur ki gitmeyi düşünen lakin çekinenler bilmelidirler ki, bu film bir çok şeyi göze alarak yapıldı ve karşılığında bir çok ödül aldı, bize düşen görevse bu filmi izlemektir. başka türlü bu değişimi nasıl destekleyebiliriz ve tabulaşan düşünceleri nasıl aşabiliriz ki. sesimi duyan her kim varsa gidin izleyin.
film malesef şimdilerde yeteri kadar sansasyon yaratmıştır. eşcinselliği hem gören hemde yaşayan biri olarak yalnız bırakılmaması fikrini sonuna kadar destekliyorum. insanların bizi hastalıklı, abuk subuk ön yargılarla görmesindense gider bu filmi izlerim daha iyidir. hem sızlanıp hemde filme gitmekten erinmeyi bize göre bulmuyorum. tabi haklı sebepleri vardır insanların bunu anlamamak ayıptır ama kast ettiğim fırsatı olup da gitmemektetir. bu arada filmle ilgili polemiklerde aldı başını gidiyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25289514
ankara ayıları olarak 18 kasım 2011 cuma günü kızılay büyülü fener sinemasında gösterimi öncesi 15:00 ve sonrası için etkilik oluşturduğumuz film...

film gösterimine dair facebook etkinlik sayfası http://www.facebook.com/event.php?eid=236475903082068

katılım sağlayacak olan arkadaşların özel mesajla yada facebook üzerinden durumlarını bildirmeleri yeterlidir...
zenne filminin o güzel müzikleri demir demirkana aittir.
istanbulda hangi sinemalarda gösterime gireceğini merakla beklediğimiz mihenk taşı.
5 saat içersinde istanbuldan antalyaya gitmiş ve filmi izledikten sonra bir hafta kendine gelememiş bir adam olarak zenne muhteşem bir film diyorum.
  • /
  • 5