12 eylül utanç müzesi

ilgili bir not;

darbenin 31. yılında ankara da 12 eylül utanç müzesi sergisi açıldı. çankaya belediyesi çağdaş sanatlar merkezindeki sergiye hem o dönemin acılarını yaşamış tanıklardan hem de yeni kuşaklardan büyük ilgi vardı.
12 eylül döneminde dövülerek öldürülen yayıncı ilhan erdost un öldüğü gün cebinden çıkan paralar ve sigarası, 17 yaşında idam edilen erdal eren in özel eşyaları gibi 12 eylül dönemindeki acıları hatırlatan eşyaları görmeye gelenler arasında dün ilginç bir ziyaretçi de vardı. 29 ocak 1983te idam edilen ramazan yukarıgöz ün annesi aysel yukarıgöz.


müzede oğlunun kıyafetlerinin olduğu bölümü ilk kez gören ve dava dosyasıyla ilgili haber ve fotoğrafları tek tek inceleyen anne aysel yukarıgöz, yaşadıklarını şöyle anlattı: "yakalandıktan 14 gün sonra çıktı idam kararı. 2 yıl beklediler. artık idam etmezler derken bir gece saat 05:00te kapımız çalındı. polis söyledi idamı. kocaeliye gidttik. cenazeyi bir tam gün geçtikten sonra alabildik. hemen defnetmemiz söylendi. yıkadıklarını, define hazır olduğunu söylemişlerdi. mührü söküp oğlumun çoraplarının bile çıkartılmadan tabuta konulduğunu gördüm. orada söylediğim sözlerden dolayı cenazeden sonra gözaltına alındım. metris cezaevine koydular beni.

sordum son mektubu yok dediler. varmış. 25 yıl sonra aldım mektubunu. hakkını sormadan her şeyi öğrenmeden ölmeyeceğimi söylemiştim. aldım mektubu. şimdi oğlumu asanlar yargılanmadan ölmeyeceğim diyorum. ama bakıyorum kenan evrenin ifadesini evinde alıyorlar. tatile gidiyor oradan."

-alıntı-