16 yaşında birine ilgi duymak pedofiliye girer mi

bence cevabı gayet karmaşık bir soru. içinde yaşanılan toplumun kültürüne vs. göre değişir diye düşünüyorum. kişinin aklında kodladığı çocuk alt sınırı çok önemli. keşke hepimiz çocuk denilen şeyi 18 yaşın altı olarak kodlamış olsak ama ben bile zaman zaman 18 yaşın altında bir insanı bir yetişkin olarak algıladığımı dehşetle fark edebiliyorum.
(bkz: kadınların 13 yaşında evlendirildikleri bir ülkenin vatandaşlarında görülebilecek kavram kargaşaları)

edit: hiç ilgi duymadım ama duyarsam diye korkuyorum.
girebilir çünkü 16 yaşındaki birey henüz ergenliğini tamamlamamış,kendisiyle ve dünyayla ilgili bir ton sorusu olan bireydir,bu kişinin aklı dağınıktır,her ne kadar 12-13 yaşında ergenliğe girmis yani üreyebilir döneme girdiyse de bu tür aktiviteleri yaşaması için erkendir psikolojik açıdan hem de yasal açıdan * ,duygusal bağlamda bir şey yaşaması sorun olur mu diye sorarsan da kişiye bağlıdır diye düşünüyorum,sonuçta 16-18 yaş aslında yakın yaşlar,bu kişilere daha dikkatli davranmalı ve belki doğrusu biraz daha mental olgunlaşmalarını beklemektir
ilgi duyanın yaşının önemlidir burda.eğer 16 yaşındaki çocuktan çok büyükse bu işleri değiştirir ve pedofili teriminin teriminin tam karşılığıdır.
insanın üreme özelliği kazanması çocuk olmadığına delalet etmez.bir çok batı ülkesinde çocukluk ve seks sınırı 15-16 dır.fakat 15 yaşlarında iki çocuğun seks yapması önünde yasal bir sorun yokken taraflardan birisi yetişkinse kanuni işlemler başlatılır.
tüm dünyada uygulanan +18 yaş sınırı olayından yola çıkılarak pedofiliye girer olarak cevaplandırılabilir.
kişi reşit olmadığı sürece her türlü cinsi münasebeti, suç sayan tck karşısında açıkça fiilin suç olduğu tanımlanmış zaten. ırza tecavüz, ırza tasaddi ve benzeri zorla alıkoyma halleri dışında -ki bunlar ayrıca suç-; 16 yaşındaki küçüğün rızası olsa bilerek ve isteyerek bu fiile ortak olsa bile suç oluşacaktır. olan durum böyle. pedofili'nin meşru olmamasının mantığı idrak kaabiliyeti tam gelişmemiş bir bireyin suistimal edilmesi zaten.

olması gereken bakımında da açıkça pedofili olduğu aşikar.
önce bir yanlışı düzeltelim * tüm dünyada uygulanan +18 yaş sınırı diye bir şey yoktur, dolayısıyla buradan yola çıkarak bunun pedofiliye girip girmeyeceği sonucuna varamazsınız. cinsel rüşt yaşı türkiye'de 18 olarak kabul edilmiştir. ama dünyanın geri kalanında bu daha üst ya da daha alt sınırda olabilir. örneğin almanya'da cinsel rüşt yaşı 14'tür. hatta yanlış hatırlamıyorsam ispanya'da bu sınır 13 falan. avrupa'nın bir çok ülkesinde cinsel rüşt yaşı 18'in altındadır. başka bir deyişle eğer türkiye'de 16 yaşında biriyle seks yapmışsanız sübyancısınızdır, ama almanya'da herhangi bir suç işlemiş sayılmazsınız. dolayısıyla neyin pedofili olduğu ya da neyin pedofili olmadığı o kadar da aşikar değil *

toplum olarak hassas olduğumuz konular var ve bunların başını pedofili çekiyor sanırsam. hatta o kadar hassasızki bu konuyu etraflıca tartışmayı bırakın, kendimize bile kafamızın içinde otosansür uygulayabilme yetisine sahibiz.

evet hukuken 18 yaşından küçük biriyle sevişmek pedofili olarak adlandırılacaktır. ancak burada tartışmaya açılan şeyin o olmadığı belli. bunun daha çok etik boyutundan bahsediyoruz. benim kişisel kanaatim şu yönde: her ne kadar türkiye'de çocukların erken olgunlaşmasına ve birey olmasına izin verilmes de bence 18, cinsel rüşt sınırı için oldukça büyük bir yaş. 15 ya da 16 makul olandır. kaldıki bu yaş sınırının da aslında bir anlamı yok bazı insanlar 13 yaşında cinsel ilişkiye girecek olgunluğa erişirken bazıları 30 yaşına gelse de ilk cinsel deneyimlerini travmatik boyutta yaşıyor. yani bana göre ideal olan şey cinsel rüşt yaşının bireyin zeka kapasitesine göre yeniden çizilmesidir. ama bu uygulamada oldukça büyük sıkıntı çıkaracak ütopik bir fikir o yüzden cinsel rüşt yaşı 15 olmalı diyorum.
kesinlikle girer . bir defa bu ahlak işidir . tıbbi terimler vesaire gereksiz sorgulamalar olmaksızın beyni olan insan bunun ahlaksızlık olabileceğini anlar. 16 yaşındaki birey ergenliğini henüz tamamlamış sayılmaz . ilgi duymayı eğer arzulamak olarak varsayarsak tabii.
18 yaşına girmemiş bir insanın kendi vücudu hakkında resmi olarak söz hakkı yoktur. söz hakkı ailesindedir, ailesi de uygun görürse, girmez. tabi gene de ağır sapıklığın lüzumu yok.
17 yaşında birinin 16 yaşındaki bir başkasına ilgi duyması normal olabilir, sonuçta yaş aralığı, ortak kültür, akıllar falan uyar ama 20 ve üzeri birinin 16 yaşındaki (o zaman çocuk durumuna düşer) ilgi duyması sapıklıktır. kanunlar da bu bakış açısına göre düzenlenmiştir. nokta.
pedofili karşındaki kişinin yaşında değil pedofilin içindedir. 16 yaşında olan birini 16 yaşında diye beğeniyorsanız pedofilsinizdir. 16 yaşında birini zekası, kültürü, karakteri vesairesi için beğeniyorsanız pedofil değilsinizdir.

başkan bir deyişle, 16 yaşındaki kişi 25 yaşına gelince ilginiz aynı şekilde devam ediyorsa sorun yok da başka bir 16lık aramaya başladıysanız fenadır. ama her hlükarda kanunen reşit olmayan biriyle ilişkiye girmeyin lütfen.
açıkçası * böyle bir konuda ayı sözlük yazarlarının sokaktan geçen herhangi bir adamdan daha fazla şey söyleyememiş olması bende de küçük çapta bir hüsran yaşattı. "kanun böyle diyor, o zaman 17 çocuktur 18 yetişkin demektir"den fazlası yok yani? bu kanunu kim koymuş, niye koymuş neden o sınır 18 olmuş kısmı tartışmaya açık değil yani?

her ne kadar eşcinsel olarak kimliğimizi kabul etmiş bireyler olsak da hepimiz, öyle sanıyorum kültürün kanımıza kadar işlediği bazı şeyler var ve onları bir daha filtreleyebilmek çoğumuzun harcı değil. örneğin seksin kirli bir aktivite olması gibi...

"gençlerin kirlenmesi"nden en az diğer ahlak bekçileri kadar korkuyoruz. halbuki 16 yaş ne kadar güzel bir yaştır seks yapmak için. şunu unutmayın ne kadar uzun yaşarsanız yaşayın hayatınızın yarısı ilk 20 yılınızdır. o yıllar her şeyin olduğundan daha güzel olduğu yegane dönemdir. hele 16 şu anki heyecanınızın 10 ile çarpıldığı olağan üstü bir yaştır. ne kadar yakışıklı adamlar kaldırırsanız kaldırın hiçbiri 16 yaşında kaldırdığınız adamdan daha yakışıklı olmayacak, veya ne kadar iyi seks yaparsanız yapın hiçbiri 16 yaşında hissedeceğiniz heyecanı vermeyecek. maalesef ben çok geç bir yaşta bekaretimi bozdum. ergenlik yıllarımın tamamı ve üniversite yıllarımın bir kısmı 31 çekmek ve akranlarımın aşklarını izlemekle geçti. "her şeyin olduğundan daha güzel olduğu" o altın yıllarımın öylesine akıp gitmesine kızgınım. bana bunun yanlış olduğu öğretildiği için kızgınım. bunu yapacak cesareti toplayamadığım için kızgınım ve daha birçok şey için kızgınım. keşke 16 yaşımda karşıma beni seksle tanıştıracak anlayışlı bir adam çıksaydı. onu suçlamayı bir kenara bırakın, hayatımın sonuna kadar ona minnettar kalırdım.

16 yaşında biriyle seks yapmak konusuna gelirsek, bunu yapmayacak olmamın tek sebebi kanuni kısıtlamalar. ahlaki açıdan hiçbir mahsur görmüyorum.
bir gün başıma 16 yaşında birine ilgi duymak gibi bir şey gelse dahi yasal sınırlar nedeniyle büyüyüp 18'i geçmesini bekleyeceğime eminim. ancak böyle bir durumun içindeyim diye vicdan azabı çekip çekmemek konusunda hala emin değilim. pedofili gerçekten çok kamaşık, net sınırları bulunmayan bir mevzu. mesela psikoloğum 'türkiye için 12 yaşın altındaki çocuklara ilgi duyan kişilere pedofil denir.' şeklinde bir tanım yapmıştı. ancak bu bana çok düşük bir sınırlandırma gibi geldi. belki ülkenin balta girmemiş kısımları için ideal bir pedofil tanımıdır ancak bir istanbul için aynı şey söz konusu değil. biz buralarda 15 yaşına kadar çizgi film izliyor, ilk ciddi para kazanma deneyimimizi 22-23 yaşında yaşıyor, 20-25 yaşına kadar okuyoruz. işin içinde ruhsal, duygusal olgunlaşma zamanı gibi farklı başlıklar da var yani.
(bkz: hayat çok garip dünya çok yuvarlak)
eşcinsellerin sapıklık kavramına tanım vermek için fazla aceleci davrandığını düşündüğüm başlıktır. 16 yaşındaki kişinin yaşadığı dönem itibari ile birçok kafa karışıklığı olsa dahi o dönem içinde verdiği kararlardan öğrenebileceği en iyi şeyin verdiği kararların sonuçlarıyla yüzleşmek olduğunu düşününce, rızası varsa çok büyük bir problem gibi görünmeyendir. gene de yasal değildir, başa iş aldırabilir. **
eşcinsellerin sapıklık kavramına tanım vermek için fazla aceleci davrandığını düşündüğüm başlıktır. 16 yaşındaki kişinin yaşadığı dönem itibari ile birçok kafa karışıklığı olsa dahi o dönem içinde verdiği kararlardan öğrenebileceği en iyi şeyin verdiği kararların sonuçlarıyla yüzleşmek olduğunu düşününce, rızası varsa çok büyük bir problem gibi görünmeyendir. gene de yasal değildir, başa iş aldırabilir. **
çok zorlarsan zoofiliye bile girer.
"fiziği güzel olduktan sonra yaşın bir önemi yok."
benim bildiğim 15 yaşından sonra çocuğun rızasına bakılıyor.
18 yaşın altında birine ilgi duyup üstüne birde cinsel fiziksel temasta bulunmuşsanız pedofilisinizdir.henüz ergenliğe bile girmemiş birine ise sadece ilgi duysanız bile pedofilisinizdir.