2018 oscar ödülleri

bu yıl 4 mart 2018’de 90. kez düzenlenecek. adaylar da açıklandı.

işte o aday listesi;

en iyi görüntü yönetimi

blade runner 2049
darkest hour
dunkirk
mudbound
shape of water

en iyi kostüm tasarımı

beauty and the beast
darkest hour
phantom thread
the shape of water
victoria & abdul

en iyi makyaj ve saç tasarımı

darkest hour
victoria & abdul
wonder

en iyi film müziği

dunkirk
phantom thread
the shape of water
star wars the last jedi
three billboards outside ebbing, missouri

en iyi yapım tasarımı

beaty and beast
blade runner
darkest hour
dunkirk
shape of water

en iyi kısa animasyon filmi

dear basketball
negative space
garden party
lou
revolting rhymes

en iyi kısa film (canlı aksiyon)

dekalb elementary
the eleven o’clock
my nephew emmett
the silent child
watu wote / all of us

en iyi ses kurgusu

baby driver
blade runner 2049
dunkirk
shape of water
star wars last jedi

en iyi ses miksajı

baby driver
blade runner 2049
dunkirk
shape of water
star wars: last jedi

en iyi görsel efekt

blade runner 2049
guardians of the galaxy vol. 2
star wars the last jedi
war for the planet of the apes

en iyi erkek oyuncu

timothee chalamet (call me by your name)
daniel day-lewis (phantom thread)
daniel kalııya (get oout)
gary oldman (darkest hour)
denzel washington (roman j. ısrael, esq.)

en iyi yardımcı erkek oyuncu

william defoe (florida project)
christopher plummer (all the money in the world)
sam rockwell (three billboards outside ebbing, missouri)
woody harrelson (three billboards outside ebbing, missouri)
richard jenkins (the shape of water)

en iyi kadın oyuncu

sally hawkins (the shape of water)
frances mcdormand (three billboards outside) ebbing, (missouri)
margot robbie (ı, tonya)
saoirse ronan (lady bird)
meryl streep (the post)

en iyi yardımcı kadın oyuncu

mary j. blige (mudbound)
allison janney (ı, tonya)
lesley manville (phantom thread)
laurie metcalf (lady bird)
octovia spencer (the shape of water)

en iyi animasyon filmi

the boss baby
the breadwinner
coco
ferdinand
loving vincent

en iyi yönetmen

christopher nolan (dunkirk)
jordan peele (get out)
greta gerwig (lady bird)
paul thomas anderson (phantom thread)
guillermo del toro (the shape of water)

en iyi belgesel film

abacus: small enough to jail
faces places
ıcarus
last men ın aleppo
strong ısland

en iyi kısa belgesel

en iyi kısa belgesel oscar’ı
edith+eddie
heaven is a traffic jam on the 405
heroin(e)
knife skills
traffic stop

yabancı dilde en iyi film

a fantastic woman
the ınsult
loveless
on body and soul
the square

en iyi özgün şarkı

mighty river (mudbound)
mystery of love (call me by your name)
remember me (coco)
stand up for something (marshall)
this is me (the greatest snowman)

en iyi film

call me by your name
darkest hour
dunkirk
get out
lady bird
phantom thread
the post
the shape of water
three billboards outside ebbing, missouri

en iyi uyarlama senaryo

call me by your name
the disaster artist
logan
molly’s game
mudbound

en iyi özgün senaryo

the big sick
get out
lady bird
the shape of water
three billboards outside ebbing, missouri