31 mart 2019 yerel seçimleri

bu ay sonunda yapılması planlanan yerel seçim. görüntü kirliliğinde azalma gördüm bu seçimde çok fazla flama-pankart ve bilimum gereksiz ayrıntı yormadı güzel gözlerimi. umarım bu gürültü kirliliği de biran evvel biter zira seçim otobüslerinden yayılan holiganımsı şarkıcıların parti şarkıları sadece kulak tırmalıyor. 7 haziran 2015 seçimlerinden sonra benim için demokrasinin bir gereği olan "seçim" bitmiştir. bu kadar keskin, uç noktaların olduğu toplumda seçim falan olamaz. seçme seçilme hakkımız yok. hikaye herşeyi partiler kişiler belirliyor. rizeli vatandaşın söyledikleri de ülkenin özeti "buraya x partisi sandalyeyi aday gösterse, sandalye kazanır"
bana dün mecidiyeköy de barbie bebek verdiler. anlam veremedim. artık bi barbie’m var. teşekkürler x parti...
sikimin umrunda olmayacak seçim. çünkü yine aynı sonuç çıkacak.
bilmiyorum ya, son 6 aydır herhalde haber okumuyorum. gündemi takip etmiyorum, etmek de istemiyorum. yeni nesil babyface apolitik gençler gibi oldum resmen. artık kafam hiçbir şeye basmıyor. ülke geneli anlamsız hava durumundan mıdır nedir? hiçbir politik şeyden bir bok anlayamaz oldum. bir ben mi böyle hissediyorum acaba?umutsuzum. faşist ve sadist insanlara karşı da aşırı kayıtsız hale gelmiş durumdayım.

seçim oluyor, sonra kayyum atanıyor. manyak mısınız?

kentsel dönüşümle birlikte en demokratik diyebileceğimiz insanlar bile rant arıyorlar. kadıköy'de dikilen gökdelenlerde nuhoğlu yazısı gördükçe haybe belediye başkanı da serbest piyasa deyip rant peşinde koşuyorsa halk ne yapsın. kadıköy'de chp adayı şerdil odabaşı kürt asıllı diye parti ikiye bölündü resmen.

ülkesini seven bir insanım. kürdüyle, lazıyla, çerkeziyle, gayrimüslimleriyle bu ülkeyi, bu kültürleri seviyorum. bunları tehdit gören dar zihniyetleri hiçbir zaman anlayamadım. sırf bu ülke aşkımdan dolayı yurtdışı eğitimlerimi tamamlayıp bu ülkeye döndüm. bir şeyler güzelleşecek, korkular bitecek, insanlar barışacak diye ümit içerisindeydim. şu anda işim güzel, evim güzel, dostlarım güzel. her şey güzel de ülkede insan haklarının ihlal edildiğini gördükçe bu ülkeye yatırım falan yapasım gelmiyor. çakılıp kalmışım gibi hissediyorum. chp'den umudum yok. mhp'nin allah belasını vermiş. hdp temsilcilerini döverek hapse atıyorlar zaten. yani şu anda beni temsil eden tek bir parti bile yok. sanırım akp kendi ahlaksızlığını, kalitesizliğini ülkenin her yerine yaymış durumda. oturup iki laf etmeye korkar oldum. düşüncelerim en önemli değerlerim. düşünme de kısıtlanıyorsa bu ülkede ot olalım da fotosentez yaparız artık.

son bir yıl daha verdim bu ülkeye. sonra yokum. en azından insan olarak haklarımın korunduğu bir ülkede yaşamak istiyorum artık.
hayatımda gördüğüm en iğrenç seçim propagandalarının yapıldığı seçimdir. rakibe bel altı vurmalar, seçmeni tehdit etmeye kadar ilerlemiştir pak parti tarafınca.
tasın hamamın aynı olduğu hamamcının değiştiği siyasal bir aktivite
boş verdiğim hadise, geçenlerde biri "bu seçimde büyük şehirler düşerse stepne birliği bozar erken seçime gideriz." dedi. yani hala inançlı insanların var olduğunu görmek komik geliyor ama napalım saygı duymak gerek
milliyetçi hareket partisinin seçim otobüsünde "ırmağının akışına ölürüm türkiyem" çalması kadar ironik bir seçim.
sayılı günler kaldı. sandıkta; mahallemizin berberi süleymen abiyi muhtar adayım olarak seçeceğim gözüm kapalı. il ve ilçe belediye için gönlümdeki parti aday çıkarmadığı için chp'nin adaylarını destekleyeceğim.
şimdiden silahların konuştuğu seçimdir. diyarbakır ve malatya'dan haberler gelmiştir. kabadayı politikasıyla bu kadar olur diye düşündürmüştür.
oy pusulası mühürlerindeki yanlışlığa biran evvel son verilmeli!!

"tercih" değil "yönelim" yeter ya. öğretemedik bir türlü.
uzun zamandır bu kadar heyecanlı bir seçim izlememiştim. kalbim neremde atıyor belli değil.
şahsıma ilk kez heyecan vererek takip ettiren seçim olmuşmuştur.
istanbul'un bir saattir %98.8 açılan sandık oranını değiştirmeyen anadolu ajansı imamoğlu ile 1000ali arasındaki farkın sadece 4500 oy olduğunu ve açılmayan sandıkların 175'inin beşiktaş ve kadıköy'de olduğunu söylüyor.
aşırı radikal dinci ailemin bile chp'nin aldığı belediyeler için sevinmiş olması kafamı ciddi anlamda karıştırdı..

zira akp'nin bile dinsizlikle suçlandığı bir siyasi alt yapıya sahipler..

hayırlısı
halk sonunda bir uyanış belirtisi gösterdi. iç anadolu'daki bu sonuç gelecek günler için umudun büyük yeşerişi adeta. büyükşehirlerden istanbul, ankara, antalya ve adana'da chp'nin kazanması, insanların mevcut sistemden ve yönetimden ne kadar sıkıldıklarının bir portresi.

tunceli için ortaya çıkan sonuca da ayrıyeten sevindim. türkiye'de ilk defa bir komünist partiden bir başkan bir il belediyesini yönetecek. ovacık belediyesindeki göz dolduran başarılarından ve samimiyetinden sonra gerçekten hak ettiği bir sonuç oldu onun için.

memleketim gaziantep halkı adına ise şaşkın ve aynı zamanda çok kızgınım. otobüs içerisinde fatma hanımın yaverlerinden birinin kendilerine "öküz" benzetmesi yapmasının bedelini, kurtuluş savaşında destan yazmış ve ayrıca atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu bu gazi şehir çok fena ödetir diye beklerdim. ancak hiç etkilenmemişler bile. yazıklar olsun.

genel olarak geleceğe daha tebessümle bakacağımız bir seçim sonucu ile karşı karşıyayız. ancak chp yeni belediyeleri çok sıkı çalışmak zorundalar ki bu sağ zihniyeti birazcık olsa da yumuşatabilsinler ve bir sonraki genel seçime daha güçlü ve emin bir şekilde çıkabilsinler.
  • /
  • 2