adıyaman

1 Entry Daha
*

memleketim olan şehirdir. güneyindeki urfa'dan daha serin ve daha yağışlı; kuzeyindeki malatya'dan daha sıcak ve kurak; batısındaki maraş'tan daha az rüzgarlı; doğusundaki diyarbakır'dan daha az karmaşalı şehirdir. esas itibariyle şehrin giriş ve çıkışının batı tarafındaki ana arter olmasından ötürü "girişi olan ama çıkışı olmayan" şehir olarak bilinir. yol üzeri bi şehir olmadığı için de fazla gelişmemiştir. (bu durum yakında tamamlanacak nisippi köprüsü ile değişeceği umulmaktadır)

tarihi boyunca hep barışçıl medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafya'da kurulmuştur. cidden de bizans ve perslerin ortalığı kasıp kavurduğu zamanlarda adamlar her iki tarafında tanrılarına inanıp onların el sıkışan heykellerini yapıp etrafa barış mesajları vermişlerdir. (bkz: kommagene uygarlığı)

günümüzde adıyaman güneyindeki urfa gibi "peygamberler şehri" olmamasına karşın civarda "türbeler ve evliyalar şehri" olarak bilinir. sehrin etrafında 300 - 400 metrelik her yükseltide mutlaka bir türbe bulunur. özellikle şehrin yerleşik alevi vatandaşları tarafından çok ziyaret edilen bu yerler hakkında sağda solda bir çok efsane ve antropolojik/etnoğrafik araştırma raporuna rastlanabilir. sehrin eskiden beri bilinen ancak akp'nin varlık nedeni olan cemaatler koalisyonu yapısından fettullahçı nurcular kovulduktan sonra en büyük cemaat olarak kalan menzilcilerin ana merkezi bu şehirdedir. adıyamanlıların neredeyse hiç itibar etmedikleri bu cemaatin takipçilerinin çokluğu sayesinde şehre hava limanı bile kurulmuştur. (sağlık bakanlığı ve adalet bakanlığında işiniz varsa ve torpil gerekiyorsa bu adamlarla ilişkilenmeniz gerekir...)

gel gelelim adıyaman lübünya dünyasına. şehirde str8 bar bile yoktur. ortak mekanlar çok azdır. bu durumda eşcinsel camianın toplaşması ve birlikte hareket etmesi potansiyelini zayıflatmaktadır. buna karşın eşcinseller her yerde sloganını haklı çıkaracak kadar çok ibne bulunmaktadır şehirde. daha bi hücresel örgütlenme şeklinde referans usulüyle dışarıya çok açık olmayan ve ilişkiler 10 -15 yıla dayanan ibne arkadaşlıkları mevcuttur. baraj kenarı, dağ başları, komşu şehirlere gezmeler (kartal'dan taksime gitmekten daha kısa sürer) şeklinde etkinliklerde bulunurlar. grindr, hornet gibi mecralarda adıyaman daha ziyade "afganistan" görüntüsü verse de içeride olan bitenler her an sivas kangal ilçesinde 30 lübünyanın orgy yapması örneğini tekrarlayacak düzeydedir. (bkz: sivas'ta 30 erkeğin grup seks yaparken yakalanması) bu açıdan "oteldeyim, bakın kaslarım var, götüm de güzel" içerikli başka şehirde olsa kışkırtıcı olabilecek sanal profillere burada çok fazla itibar edilmeyebilir. bunun yerine buraya gelecek turist arkadaşların gezilerine "seksi" de eklemek istererse önceden adıyaman'dan bir lübünyayla muhabbet geliştirmeleri yararlarına olabilir.3 Entry Daha