afrodit

roma mitolojisinde ismi venüs olan aşk ve güzellik tanrıçası.
sarışınlar sarışını, bombalar bombası, aptallığı ve kilolarıyla nam salmış, tek parmak üzerinde incecik olduğunu iddia ettiği vücudunu kelebek misali kırılgan ve narin bir edayla taşıyan parmak ucu yürüyüşü mucidi banu alkanın lakabı.
kıbrıs'taki baf sahillerinde köpükten doğduğu rivayet edilir, bu yüzden adanın kızlarının güzel olduğu söylenir. *
homerosun dediğine göre zeus ve okenosun kızı dioneden olduğudur. erosla takıldığı söylenir bir de sevmeyi sevilmeyi ve sevişmeyi çok sever
zeusun kızı. güzellik ve aşk tanricası tanrıcalar arasında bakirelik yemini etmeyen ve güzel ve hos olan erkeklerle yatmayı seven bir tanrıca sadakat kavramın kesinlikle olmadıgı ve iki tanrı birbirne düsüren bir aşiftedir kendisi olmpüs taki sarayı sırf gösteris ögesi olarak görülür.
bir inanışa göre yunan tanrıları ve titanlar arasındaki savaşta zeus, babası kronos'un testislerini kesince denize düşen testislerden doğan güzellik tanrıçasıdır.

yunan mitolojisinde cinselliği simgelerdi ve anlatılara göre bir gün athena'nın kendi icat ettiği dokuma makinesi ile kumaş dokurken athena'ya yakalanmış ve athena'nın hışmına uğramıştır. çünkü afrodit'in tek görevi üremektir, athena ise zeka tanrıçasıdır. makineyi kullanarak afrodit bir nevi rol çalmıştır.
yeni sözlük yazarımız. hoş geldin.

(bkz: askk)