anathema

sırf fragile dreams ve ilk 1-2 albümü için bile sevilir, sayılır.
angelica intihar etmeden hemen önce dinlenmesi gereken 10 şarkı listesindedir. harbiye açıkhava konserinde penalarını kaptığım gruptur.

birilerinin benden önce davrandığını görünce delirdiğim başlıktır.
vincent cavanagh: vokal, gitar. daniel cavanagh: gitar, vokal, klavye. jamie cavanagh: bass. les smith: klavye. john douglas: bateri. lee douglas: vokal.
doom metal yapan ingiliz grup.
şarkılarını dinlerken... sanki, çok acıktığın bir zaman her şeyi yemek istersin ama bir süre sonra doyarsın ya, doymayacak ve sürekli yiyebileceğin o his gibi bir his. orgazm olduğunda ki gibi bir his. o, yemekten sonra içilen sigaranın verdiği gibi bir his. o, sevgilinle öpüştüğün ilk ânın, o öpüşün dudağında bıraktığı sıcaklık gibi bir his. ''yapamazsın.'' dediklerinde, yapmış olduğun o işin başarılmış havasının verdiği gibi bir his. tüm o hisleri bana yaşatan ''şey''. o bir sınırlandırılmayı hak etmiyor. her şarkısında geçmişimi barındırdığım, her bir şarkısına; her bir sevgilinin hatırasını kazıdığım, bana yalnızlığımı -o'nun yalnızlığını- sevdiren, kimse yokken sadece o olan şey. sözleri o kadar güzel ve anlamlıdır ki... kimsenin olmayacağında o'nun olacağını bildiğim, belki de o'nun hep yanımda olduğunu bildiğim için o'nun bana verdiği güven... o benim için bir müzik grubundan daha öte. o hayatım. kimseye söyleyemediğim duygularım. kendimi sorgulamadan, körü körüne, gözlerim bağlı şekilde bırakabileceğim tek şey o. tüm imkânsızlıklarım o. yaşanamamışlıklarım, yaşanamayacaklarım. ve tüm bunları hak eden tek şey o.
parçaları hipnotize eder adeta. bağımlı yapar. müthiş.
çok çok iyidir.

angelica,one last goodbye...
(bkz: dreaming light)
benzeri yok bu sesin bu müziğin , alıp götürüyor.
ergenliğimdir.* kalp kırar.*

türk dinleyicilerden ve türkiye'den oldukça ekmek yemiş olan grup.