andy warhol

" herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak " diye öngören ve haklıda çıkan*, pop art sanat akımının babası*, yönetmen ve eşcinsel sanatkar.

en bilinen pop art eseri marilyn monroe;
http://blog.monocache.com/wp-content/uploads/2012/04/andy-warhol.jpg

bir de ne anlatmak istediğini anlayamadığım sadece hamburger yeme isteğini arttıran videosu, laaaann yoksa!!


ukdeciye not: benim adım hıdır elimden gelen budur.
okan bayülgenin bir programında* andy warhol u anmak, hatırlatmak adına tüm konuklarıyla birlikte yayın sırasında susup sadece hamburger yemişliği vardır.
müthiş takıntılı, rahatsız, sürüngen gibi bir adamdır. kendine dokunulmasından ayrıca nefret eder ve karısı olarak nitelendirdiği kayıt cihazıyla türlü sohbetlere dalar. *
bana en çok ilham veren tarihi kişiliktir kendisi. sivilceli suratından nefret edip kozmetik amaçlı tonlarca masraf yaptığı bilinir. basit ve tekrarlanan şeylerin hep çekici olduğunu düşünen, kendisine göre güzellik kavramını tam oturtamasa da dünyanın en güzeli sorusuna elizabeth taylor ve marilyn monroe cevabını verir. biriktirdiği küçük nesneleri her ay kolileyip, kiralık bir evde depolar. çöp kutusu yerine herşeyi tuvalete atıp sifon çekmeye bayılır. daha birçok detay var kendisiyle ilgili ama spoiler vermekten çekindiğimden susuyorum.
factory adlı sanat sütüdyosunda yaratıcı bir ekiple çalışan (ya da yaşayan) warhol'a ithafen david bowie'nin bir şarkısı da vardır * velvet underground adlı grubun babası diyebileceğimiz kişidir. meşhur albüm kapakları * yine warhol'dan çıkmadır.
ayrıca lucky strike sigaralarının da logosunun tasarımı ona aittir.
pop-art akımının en popüler temsilcisidir. biseksüel olduğu söylense de ben aseksüel olduğunu düşünmekteyim. hatta 59 yaşına kadar annesiyle birlikte yaşamış bir adamın aynı cümle içinde seks kelimesiyle birlikte anılması bile saçmadır kanımca.
popüler kültürün en önemli isimlerini ve nesnelerini, kimliklerini hiçbir şekilde gizleme derdi duymadan, bir kültür eleştirisi olarak sunmaktan rahatsız olmayan amerika'nın gelmiş geçmiş en iyi sanatçılarından biri.

lakin kişisel egolarını çok fazla öne çıkarması ve birçok insanın kariyerini parlattığı gibi hayatlarında ciddi trajedilere yol açması kendisinden soğumama neden olmaktadır.

(bkz: edie sedgwick)
pop art sanatına hizmet etmiş en üst egolu isimlerden biri . fabrikasında kalifiye eleman yetiştirmiş bazılarının başını yemiştir . tuttuğunu şöhret yapmıştır .
yönetmen, ressam ve basılı mecmua yayıncısı.

yaşadığı zaman aralığında dünya müzik, sinema, gay life ve kültür anlayışını değiştiren warhol, gelenekçi tüm anlayışlara karşı çıkarak; deneysel temelde işlere girip başarılı olan ilk isimdir. örneğin dünyanın 3 boyutlu olarak tescillenmiş tek markası olan coca coca şişe tasarımı warhol'a ait olduğu gibi; bağımsız sinemaya en çok eşcinsel imge sokan isimlerden biri olmuştur. filmlerinde oynattığı yakışıklı çocuklarla sevgili olduğu bilinen ve sık sık sevgili değiştiren warhol, açtığı atölyeyi genişletmiş warhol factory adıyla bilinen bu yapıdan, edie sedgwick, candy darling; nico, paul morrissey, joe dallesandro gibi sayısız isim gelip geçmiştir. 60 ve 70'lerin bir numaralı gay argümanı sayılan factory; bünyesinde her türlü çılgınlığa yelken açmıştır.

fabrika starlarının erken yaşta ölümü nedeniyle sık sık eleştirilen warhol, bencil, egoist ve yer yer asosyal kişiliği nedeniyle tenkit edilmiş; ancak buna rağmen en homofobik kitlelere dahi kendini kabul ettirmiştir. kendi adıyla açılan the warhol museum'da eserleri sergilenmektedir.

(bkz: flesh)
(bkz: trash)
(bkz: head)
(bkz: flesh for frankenstein)
(bkz: ****)
(bkz: holly woodlawn)
(bkz: jackie curtis)
(bkz: ultra violet)
29-03-16 ile 25-09-16 arasında antalya'da zona müzesi koleksiyonları ile derlenmiş eserleri ile hoş gelicek olandır.candır.canandır.