aokigahara ormanı

japonya'nın en popüler intihar mekanı. her sene yüzden fazla ceset toplanıp çıkartılan orman; fuji dağı yamaçlarında konumlanmıştır. ağaçlarda ufak tabletler halinde ya da küçük notlarla son sözlerini de bırakmışlar. ölü beden sayısı öyle çok ki yakuza tarafından para karşılığı evsiz insanlara da bu cesetler soyulmakta.

bu kadar popüler olması da; ormanda beraber intihar eden iki aşığın hikayesini anlatan kuroi jukki adlı roman çıktıktan sonra olduğu düşünülüyormuş.

ormanda şöyle ufak bir gezinti için; http://ayisozluk.com/lnk/aoki
ilk anda insanda korku filmlerinde oluşan bir ürperti uyandırsa da sonra çok sıradışı bir geleneğin yaşatıldığı bir sembol olarak insanı derin derin düşündüren bir yer. inançları gereği onurlarını her şeyin üstünde tutan bir halkın gözlerini kırpmadan yaşamlarına son vermesi dünyanın başka bir yerinde var mıdır, bilmiyorum. ülkemde yaşanan onca yolsuzluğa, ahlaksızlığa, haksızlığa rağmen bir özür dileme geleneği bile yokken insanların japonya'da bir ormana gidip yaşamlarını sonlandırması insanın aklının sınırlarını zorluyor gerçekten.
insanüstü varlıklar bu japonlar...

(bkz: yüksek ahlak)
(bkz: yüksek uygarlık)